Zakładanie firmy w Niemczech: Przewodnik po rejestracji działalności na Gewerbe

Zakładanie firmy w Niemczech to temat, który wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorczych Polaków. Wielu z nich emigrując za zachodnią granicę, rezygnuje z pracy na etat, w zamian decydując się na wypróbowanie własnych sił w roli właściciela firmy. Wówczas jedną z najpopularniejszych form działalności gospodarczej, chętnie wybieranych przez naszych rodaków, jest Gewerbe. Sprawdź, jak ją skutecznie zarejestrować i rozpocząć własny biznes w Niemczech!

Zakładanie firmy w Niemczech – krok po kroku

Z przynależności Polski do struktur Unii Europejskiej wynika prawo naszych obywateli do zakładania własnych firm na terenie innych państw członkowskich, w tym również w Niemczech. Pozwalają na to ujednolicone przepisy dotyczące warunków zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, które są wspólne dla wszystkich krajów UE. Z możliwości tej licznie korzystają Polacy, wyjeżdżając za zachodnią granicę i zakładając tam własne biznesy.

--- REKLAMA ---

Aby założyć własną firmę w Niemczech, należy przygotować się jednak na wieloetapowy proces: począwszy od rejestracji przedsiębiorstwa w niemieckim urzędzie, przez założenie siedziby firmy, a na kwestiach związanych z obligatoryjnymi ubezpieczeniami kończąc. Podstawą do założenia firmy na terenie Niemiec jest wypełnienie dwóch kluczowych formalności.

Miejsce prowadzenia Gewerbe – czy można ją zarejestrować bez meldunku w Niemczech?

Pierwszą kwestią jest miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Wprawdzie w Niemczech dopuszcza się możliwość zarejestrowania firmy nawet bez posiadania zameldowania w tym kraju, jednak przedsiębiorca musi wcześniej wykazać, że głównym miejscem świadczenia usług w ramach jego działalności będą Niemcy. W tym celu zwykle wystarczy dostarczyć do niemieckiego urzędu umowę najmu lokalu, będącego jednocześnie miejscem rejestracji Gewerbe.

Rejestracja firmy w Gewerbeamt

U naszych zachodnich sąsiadów jednostką odpowiedzialną za wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest tamtejszy urząd zwany Gewerbeamt. W obowiązku przedsiębiorców pozostaje również zgłoszenie działalności do niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt). W przypadku firm świadczących wybrane usługi rzemieślnicze konieczne jest ponadto dostarczenie stosownych dokumentów będących potwierdzeniem posiadanych uprawnień i prawa do wykonywania zawodu w Niemczech.

Dokumenty potrzebne do rejestracji Gewerbe

Aby skutecznie zarejestrować firmę w Niemczech, należy przedłożyć w tamtejszym urzędzie wymagane dokumenty. Wśród nich wskazuje się: kserokopię dowodu osobistego (lub alternatywnie paszportu) oraz pełnomocnictwo upoważniające daną osobę do założenia działalności gospodarczej na terenie Niemiec.

Jak wygląda procedura rejestracyjna w Niemczech?

Chcąc założyć Gewerbe w Niemczech, można to zrobić na dwa sposoby: albo zgłaszając się osobiście do odpowiedniego urzędu, albo korzystając w tym celu z rejestracji online – wówczas wystarczy jedynie wypełnić stosowny wniosek dostępny na oficjalnej stronie niemieckiego Gewerbeamt.

Zakładanie firmy w Niemczech i związane z tym koszty

Decyzja o rejestracji własnej firmy w Niemczech wiąże się z pewnymi kosztami. Wśród stałych opłat wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej wymienia się m.in. składki na obowiązkowe ubezpieczenia w Niemczech (ubezpieczenie zdrowotne oraz pielęgnacyjne). Przedsiębiorcy zakładając firmę za zachodnią granicą, mogą ponadto wykupić dodatkowe ubezpieczenia o charakterze dobrowolnym, w tym przede wszystkim:

  • ubezpieczenie emerytalne,
  • ubezpieczenie chorobowe,
  • ubezpieczenie wypadkowe,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments