Podatki mają się świetnie – były, są i nic nie zapowiada się na to, żeby magicznie wyparowały. Przedsiębiorcy coraz częściej jednak szukają rozwiązań biznesowych, które będą wiązać się nie tylko z niższymi należnościami dla państwa, ale również przystępnością systemu podatkowego. Być może właśnie dlatego Polacy coraz częściej decydują się na rejestrację i prowadzenie działalności za granicą. Najczęstszy wybór pada tutaj na Wielką Brytanię. Niektórzy składają deklaracje podatkowe z tytułu posiadania spółki LTD, jeszcze inni wypełniają self-assessment z racji samozatrudnienia. Czym odznacza się to rozliczenie?
Czym jest i kogo dotyczy rozliczenie Self-Assessment?
Podstawowym systemem rozliczania się z państwem brytyjskim jest system Pay As You Earn (w skrócie: PAYE), który bazuje na pobieraniu z wynagrodzeń angielskich obywateli należnego podatku i składek na ubezpieczenie społeczne. Korzystają z niego nie tylko pracodawcy, ale również pracownicy.
Inną formą rozliczenia się z brytyjskim odpowiednikiem Urzędu Skarbowego, czyli HM Revenue & Customs jest deklaracja podatkowa Self-Assessment. Te zeznanie podatkowe obowiązuje osoby prowadzące Self-Employed (samozatrudnienie w UK), ale także jednostki społeczne, które uzyskują dochód z tytułu wynajmu nieruchomości, prowizji, dywidend, inwestycji, napiwków, których wysokość w stosunku rocznym wyniosła więcej niż 1000 funtów, a także osoby posiadające oszczędności przekraczające kwotę 10 000 funtów.
Ciekawą kwestią w kontekście obowiązku złożenia deklaracji podatkowej Self-Assessment jest osoba w postaci dyrektora spółki Limited. Brytyjskie prawo jasno mówi o tym, że pełniący funkcję zwierzchnika biznesu opartego na wspomnianej formie prawnej powinna rozliczyć się z HMRC właśnie przy użyciu dokumentu Self-Assessment jeżeli jest do niego zgłoszony.
Podobnie sytuacja wygląda z organizacjami non-profit, z których tytułu prowadzenia osoba sprawująca władzę nad jej interesami nie doświadcza żadnych korzyści finansowych. Aby dowiedzieć się więcej o rejestracji i prowadzeniu brytyjskiej spółki LTD, zajrzyj tutaj.
Jak i do kiedy złożyć self-assessment?
Wchodząc w szczegóły deklaracji podatkowej self-assessment, trzeba oczywiście rozwiać wątpliwości związane ze sposobem rozliczenia się z HMRC, a także rzeczywistym czasem, jaki przedsiębiorca ma na dostarczenie niezbędnych dokumentów. Zanim jednak ta kwestia zostanie poruszona, w pierwszej kolejności konieczne jest obranie w klamry czasowe brytyjskiego roku podatkowego.
W Polsce sytuacja jest dość prosta: dla osób fizycznych okres rozliczenia się z należnego podatku podlega kolejnym dwunastu miesiącom kalendarzowym, a więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Wielka Brytania ma nieco inną metodę podatkową, która zakłada, że rok podatkowy trwa od 6 kwietnia roku bieżącego do 5 kwietnia następnego roku kalendarzowego.
Deklarację podatkową self-assessment można złożyć na dwa sposoby: tradycyjną formą papierową i nowoczesną drogą elektroniczną. Od wybranej formy zależeć będzie ostateczny termin złożenia wniosku. Internetowego rozliczenia się z HMRC można dokonać aż do 31 stycznia kolejnego roku kalendarzowego. Tradycyjna metoda wiązać się będzie z radykalnym przyspieszeniem końcowej daty złożenia zeznania podatkowego – papierową deklarację self-assessment można bowiem dostarczyć do brytyjskiego Urzędu Skarbowego jedynie do 31 października tego samego roku w którym zakończył się rok podatkowy.
Jeżeli prowadzona przez Ciebie działalność opiera się o brytyjskie samozatrudnienie, obligatoryjnie musisz zadbać o rozliczenie się z HM Revenue & Customs. Nie musisz jednak samodzielnie wypełniać dokumentów. Skontaktuj się z profesjonalnym biurem księgowym, które nie tylko załatwi formalności za Ciebie, ale być może zaproponuje Ci korzystniejszą formę rejestracji własnej firmy.