Wynajem mieszkań będzie mniej opłacalny – nowe zasady rozliczania najmu

Wynajem mieszkań to od wielu lat cieszący się duża popularnością sposób na inwestycje pieniędzy. Dla wielu właścicieli lokali na wynajem dużą zaletą była możliwość rozliczenia się w formie skali podatkowej lub ryczałtu. Od teraz jednak, w związku z Nowym Ładem, ma się to zmienić.

Jak jest teraz?

Zgodnie z obecnie panującym prawem, osoby prywatne, które wynajmują nieruchomości mają wybór co do sposobu rozliczenia się z fiskusem. Mogą to zrobić na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub płacąc ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Obowiązujące stawki według skali podatkowej wynoszą 17 proc. dla dochodu do wysokości 85 528 zł oraz stawkę 32 proc. dla kwoty większej. Podatek na zasadach ogólnych jest obliczany wyłącznie od samego dochodu, a więc od przychodów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodów i wszelkie inne możliwe odliczenia. Od przychodu można odliczyć różne koszty, np. koszty remontu czy zakupu wyposażenia wynajmowanego mieszkania, ale także w przypadku mieszkania kupionego na kredyt – odsetki. Ponadto, przy tej formie opodatkowania możliwe jest skorzystanie z kwoty wolnej od podatku. Warto wspomnieć, że rozliczając się na zasadach ogólnych, od przychodu można też odliczyć odpis amortyzacyjny. Jeśli chodzi o stawkę ryczałtu to wynosi ona 8,5 proc. dla dochodu do wysokości 100 tys. zł i 12,5 proc. dla nadwyżki powyżej tej kwoty. Patrząc na stawki procentowe można odnieść wrażenie, że bardziej opłacalne jest rozliczanie się na zasadzie ryczałtu. Warto pamiętać, że każdy doradca podatkowy potwierdzi jednak, że możliwość odliczenia wyżej wspomnianych kosztów w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych według skali podatkowej sprawia, że często korzystniejsza staje się właśnie ta metoda rozliczania z fiskusem niż ryczałt.

--- REKLAMA ---

Nowy Ład zmieni zasady rozliczania

Nowy ład ma wprowadzić w życie wiele zmian w obszarze podatków, jednym z nich jest to, że wszystkie przychody ze źródła: najem i dzierżawa będą opodatkowane ryczałtem. Właściciele nieruchomości na wynajem nie będą zatem mieli już wyboru z jakiej formy rozliczenia chcą skorzystać. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2022 roku. Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pozostaną na dotychczasowym poziomie. Przy obowiązkowym opodatkowaniu w formie ryczałtu nadal nie będzie możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku, która od stycznia 2022 r. ma wzrosnąć do 30 tys. zł.

Argumenty rządu

Jak rząd argumentuje nowe zasady rozliczeń? Według władzy zbyt dużo obywateli traktuje budynki jako sposób na inwestycje pieniędzy w rynek mieszkaniowy, co ma powodować wzrost cen mieszkań. W uzasadnieniach można również znaleźć też stwierdzenie, że „celem tych zmian jest stworzenie w Polsce sprawiedliwego systemu podatkowego, w którym podatki płacone są przez obywateli według zasad fair play, w wysokości adekwatnej do ich możliwości, w duchu sprawiedliwości społecznej”. Wiceminister Sarnowski twierdzi zaś, że uniemożliwienie właścicielom mieszkań pod wynajem amortyzacji lokali jest zasadne, ponieważ wartość mieszkań wraz z upływem czasu rośnie, a nie maleje. Nowe przepisy mają również ograniczyć wykorzystywanie przez osoby rozliczające się na zasadach ogólnych furtek w przepisach.

Kto straci najwięcej?

Niemal każdy doradca podatkowy jest zgodny – najwięcej stracą ci, którzy z wynajmu uzyskują niewielkie przychody lub ponoszą w związku z nim duże koszty. Osoby, które nie przekraczały kwoty 8000 zł dzięki zasadom ogólnym mogły być całkiem zwolnione z podatku, a teraz będzie to niemożliwe, bowiem w ryczałcie nie odlicza się kwoty wolnej od podatku. Przymusowy ryczałt oznacza też straty dla właścicieli, którzy ponoszą różne koszty np. remontu czy odsetek od kredytu dzięki któremu nieruchomość była kupiona, ponieważ przy ryczałcie nie ma możliwości odliczenia kosztów. Co więcej, jeśli ktoś wskutek powyższych kosztów poniesie w danym roku podatkowym stratę i tak będzie musiał zapłacić podatek. W związku z ryczałtem dużym minusem dla prywatnych właścicieli nieruchomości na wynajem jest brak prawa do odliczeń podatkowych w postaci amortyzacji lokali mieszkalnych.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments