Opłaty mieszkaniowe po rozwodzie – kto płaci?

Wspólnie kupione mieszkanie może stać się prawdziwą kością niezgody w przypadku rozwodu – nie mówiąc już o opłatach za lokal, i to zarówno w czasie separacji i rozprawy, jak i po zakończeniu małżeństwa. Kto jest odpowiedzialny za ich regulowanie? Dowiedz się, kto odpowiada za opłaty mieszkaniowe w trakcie rozwodu oraz po nim!

--- REKLAMA ---

Opłaty eksploatacyjne w trakcie rozwodu

Kto odpowiada za płacenie rachunków za mieszkanie w trakcie rozwodu? Zgodnie z polskim prawem obowiązek ten spoczywa na obojgu małżonków w takim samym stopniu – niezależnie od tego, który z nich zamieszkuje lokal w czasie postępowania sądowego. Jak argumentuje to prawo? Zgodnie z treścią kodeksu cywilnego współwłaściciele są zobowiązani do ponoszenia wydatków związanych ze wspólną własnością w stopniu odpowiednim do wielkości ich udziałów. W przypadku małżeństw każda z osób posiada dokładnie połowę udziałów całości – dlatego też obie strony muszą dokładać się do rachunków w równym stopniu.

Warto wiedzieć

W trakcie mieszkania wyprowadziłeś się ze wspólnego lokalu wraz z dziećmi, a współmałżonek w nim pozostał? W takiej sytuacji nie ma prawa domagać się od Ciebie dopłacania do czynszu oraz opłat za media. Dlaczego? Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jesteś w tym momencie jedyną osobą, która zaspokaja potrzeby rodziny, dlatego też współmałżonek nie może jednocześnie wymagać od Ciebie ponoszenia kosztów związanych ze wspólnym majątkiem.

Co w sytuacji, gdy jeden z małżonków odmawia płacenia?

Pamiętaj o tym, że niezależnie od prowadzonego postępowania rozwodowego obowiązek regulowania czynszu za mieszkanie oraz pozostałych opłat spoczywa na obu małżonkach – nawet wówczas, gdy lokal stanowi własność tylko jednego z nich. Co to oznacza w praktyce? Jeśli należności nie będą spłacane terminowe, może dojść do postępowania komorniczego, w trakcie którego dług zostanie ściągnięty z majątku obu małżonków.

Co zrobić, jeśli współmałżonek odmawia płacenia rachunków w czasie separacji czy rozwodu? Przede wszystkim nie zwlekaj – im dłużej odwlekasz zapłatę, tym większe szanse na to, że do Twoich drzwi zapuka komornik. W razie problemów ze współmałżonkiem zawsze możesz wystąpić do sądu z wnioskiem o zasądzenie zwrotu poniesionych kosztów. W sytuacji wyjątkowej możesz nawet domagać się tego, by sąd zajął wynagrodzenie współmałżonka i wyegzekwował od niego należny Ci zwrot.

Co z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Opłaty administracyjne i za media to niejedyne zobowiązania małżonków posiadających wspólne mieszkanie. Jeśli nieruchomość została kupiona na kredyt, trzeba też pamiętać o ratach za hipotekę.

Wydaje Ci się, że powinna je spłacać osoba, która mieszka w lokalu? Dla banku nie jest to tak oczywiste – pomimo podziału majątku współmałżonków zaciągnięty dług należy do obojga w równym stopniu, dlatego też oboje są zobowiązani do jego spłaty. Jak to rozwiązać? Oto 3 możliwości:

  • przejęcie długów przez jednego z kredytobiorców – o ile posiada odpowiednią zdolność kredytową, chce dalej spłacać hipotekę i zatrzymać mieszkanie dla siebie,

  • wynajęcie nieruchomości – otrzymywana od lokatorów zapłata może służyć do spłaty kredytu. Po spłacie hipoteki możecie przekazać lokal dzieciom,

  • sprzedaż mieszkania – pieniądze posłużą na spłacenie hipoteki i zlikwidowanie wspólnego zadłużenia względem banku.

Zobacz również, jakie zalety i wady niesie za sobą leasing nieruchomości: Leasing nieruchomości – plusy i minusy rozwiązania dla przedsiębiorców.

Chcesz szybko kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments