Zadbane i zdrowe zęby są marzeniem każdego z nas. Niekiedy jednak okazuje się, że konieczne jest usunięcie kilku z nich. W takich przypadkach polecanym rozwiązaniem umożliwiającym ich zastąpienie jest odpowiednio dobrana proteza.
Czym jest proteza zębowa?
Protezy stosowane są dla uzupełnienia brakujących zębów, pozwalając na odtworzenie utraconych tkanek własnych, zarówno zębów, jak i tkanek miękkich. Braki w uzębieniu mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na stan zębów, dziąseł i jamy ustnej, ale również powodują niedokładne rozdrabnianie pokarmów, co wywołuje problemy trawienne.
Dynamiczny rozwój protetyki w ostatnich latach spowodował, że obecnie sztuczne zęby różnego rodzaju to najbardziej skuteczne i w pełni estetyczne uzupełnienie uzębienia.
Do czego służą protezy zębowe?
Protezy częściowe lub całkowite pozwalają nie tylko na przywrócenie estetycznego wyglądu naturalnego uzębienia, ale przede wszystkim zapobiegają przesuwaniu się zębów, co może powodować zaburzenia zgryzu i nieprawidłową pracę stawów żuchwowych. Proteza chroni także niestabilne zęby przed uszkodzeniami i wypadaniem, umożliwia odpowiednie rozdrabnianie pokarmów i zapobiega problemom z wymową.
Jakie są rodzaje protez zębowych?
Podstawowe rodzaje protez zębowych zastępujących naturalne uzębienie to protezy zębowe stałe i ruchome.
Protezy stałe
Protezy stałe stosowane są u pacjentów pozbawionych swoich naturalnych zębów. Jeżeli brakuje im tylko jednego zęba, najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest wkład koronowy (korona zębowa), mocowany na korzeniach zębów. Odtwarza ona jego część koronową lub zastępuje zwykłe wypełnienie stomatologiczne.
W przypadku braku kilku zębów najpopularniejsze jest z kolei wstawienie mostu protetycznego. Tego typu protezy mocowane są współcześnie na zębach własnych lub sztucznych punktach zaczepienia (implantach). Założenie implantu wrastającego w kość powoduje, że proteza ma zwiększoną funkcjonalność, pacjenci bardzo szybko się do niej przyzwyczajają, a gryzienie nawet twardszych pokarmów nie sprawia im większych trudności.
Jeżeli zęby nie zostały całkowicie utracone, ale wymagają poprawy kształtu lub kolorytu, stosuje się na nie cienkie protezy nakładkowe nazywane licówkami. Rozwiązanie to praktykowane jest najczęściej w części wargowej jamy ustnej, dzięki czemu zachowana zostaje wysoka estetyka uzębienia.
Protezy ruchome
Proteza ruchoma jest zakładana na dzień oraz zdejmowana w nocy, aby dziąsła i błona śluzowa mogły odpocząć. Stosowane są do zastąpienia zarówno pojedynczych ubytków (częściowa ruchoma proteza zębowa), jak i w celu stworzenia całkiem nowej szczęki zębowej (całkowita proteza zębowa mocowana). Pacjent decydujący się na protezy całkowite, musi być świadomy, że czeka go nawet kilkumiesięczny proces adaptacyjny do nieco innego sposobu mówienia oraz gryzienia i rozdrabniania pokarmów.
W przypadku protez ruchomych częściowych stosowane są:
- proteza akrylowa – sztuczny ząb, który można nałożyć pomiędzy zdrowymi zębami;
- proteza szkieletowa – oparta na metalowej konstrukcji, a nie na dziąśle, dzięki czemu jest stabilniejsza, a jednocześnie bardziej komfortowa w użytkowaniu. Mocowania tego typu protez zębowych wykonuje się z użyciem specjalnych klamer lub zatrzasków;
- proteza nakładkowa – oparta na implantach, co zapewnia jej wysoką stabilność.
Protezy ruchome całkowite, nazywane inaczej sztuczną szczęką, stosowane są przy bezzębiu. Wykonane są najczęściej z akrylu, choć w ostatnich latach coraz większą popularność zyskują protezy nylonowe, proponowane pacjentom, którzy posiadają choć jeden naturalny ząb. Nie zawsze pozostają stabilne, mogą się przemieszczać, co prowadzi do otarć podniebienia oraz dziąseł. Aby zapobiec takim zjawiskom, pacjentom zaleca się używanie specjalnych kremów mocujących dostępnych w aptekach. Muszą być oni również świadomi początkowego uczucia dyskomfortu związanego z ciałem obcym, które pojawia się w jamie ustnej. Dopiero regularne zakładanie protezy zębowej pozwala się do niej przyzwyczaić.
Warto także wiedzieć, że wymiana protezy ruchomej zalecana jest co 5 lat, choć u niektórych pacjentów może być to konieczne szybciej ze względu na szybki zanik kości wyrostka zębodołowego po utracie zębów.
Gdzie wykonać protezy zębowe w Warszawie?
W warszawskiej klinice stomatologicznej Warsaw Dental Center wykonywane są zarówno protezy szkieletowe, protezy akrylowe stałe całkowite, jak i mosty na włóknie szklanym polecane w przypadku braku jednego zęba. Umożliwia to odzyskanie pięknego uśmiechu i zadbanie o zdrowie całej jamy ustnej. W trakcie pierwszej konsultacji dentysta oceni możliwości wykonania sztucznych zębów w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta i zaproponuje plan leczenia.