Czy wiesz, że porost islandzki pomaga nie tylko w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, ale także poprawia apetyt, wpływa na trawienie oraz dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną? Gdzie go kupić i kiedy używać? Sprawdź, jakie są właściwości oraz działanie porostu islandzkiego na gardło i nie tylko.
Porost islandzki – co to jest
Porost islandzki (nazywany również tarczownicą lub płucnicą), mylnie kojarzony z rośliną to połączenie grzyba i glona, które funkcjonują we wzajemnej symbiozie. Organizm pokrywa tak zwana plecha, której kolor zależy od warunków pogodowych. Porost islandzki może przybrać barwę szarozieloną, czerwoną, a nawet brunatną.
Na porost islandzki można trafić niemal wszędzie poza gorącą Afryką i mroźną Antarktydą. W dziedzinach medycznych stosowany jest od czasów renesansu.
Tarczownica osiąga od 6 do 10 cm wysokości. Struktura porostu zmienia się pod wpływem nasłonecznienia i nawodnienia – może być sucha lub przypominać gąbkę. W przypadku składu wyróżnić można związki aktywne: polisacharydy, kwasy porostowe, kwas glukuronowy, galaktomannany, a także sole mineralne, śluz, celulozę, witaminę B i karotenoidy. Na terenie Polski samodzielnie pozyskiwanie porostu islandzkiego jest surowo wzbronione, ponieważ grozi mu wyginięcie.
Właściwości porostu islandzkiego:
- antybakteryjne,
- nawilżające,
- antyoksydacyjne,
- ochronne,
- przeciwzapalne,
- wspomagające trawienie,
- antywymiotne,
- zwiększające apetyt.
Porost islandzki może być wykorzystywany przez osoby dorosłe oraz dzieci. Największym przeciwwskazaniem do korzystania z właściwości tarczownicy jest uczulenie na ten porost.
Porost islandzki – na gardło i nie tylko
To ogólnie dostępny preparat w formie suszonej (do naparzenia) lub tabletek. Dostępny jest bez recepty w sklepach z ziołami lub aptekach. Mimo niepozornego wyglądu ma szerokie zastosowanie.
Na co wpływa porost islandzki:
- gardło, krtań i górne drogi oddechowe,
- skóra – wspiera proces gojenia się,
- układ odpornościowy,
- szybkość i proces trawienia.
W przypadku porostu islandzkiego przede wszystkim mówi się o jego skutecznym działaniu w sytuacji bólu i infekcji gardła, krtani. Chroni błonę śluzową przed dalszym uszkodzeniem oraz jednocześnie nawilża. Zmniejsza intensywność kaszlu. Pomaga pozbyć się drapania w gardle i uciążliwej chrypy spowodowanych przez suche lub zanieczyszczone powietrze.
Jako jedyny porost jest częścią Farmakopei Polskiej i Europejskiej. Zastosowanie, jak i właściwości porostu islandzkiego objęte są akceptacją Komisji Europejskiej.
Pozytywny wpływ porostu islandzkiego na gardło jest niepodważalny i udowodniony badaniami, ale to nie jedyne jego zastosowanie. Tarczownica pomaga również w przypadku dolegliwości trawiennych i żołądkowych. Łagodzi objawy choroby lokomocyjnej. Poprawia również apetyty oraz niweluje zaparcia.
Płucnica islandzka ma także zastosowanie w kosmetologii. Wspiera w trakcie kuracji trądzikowej lub leczenia innych chorób skórnych takich jak łuszczyca. Usprawnia także proces gojenia się ran. Można ją znaleźć w składzie płynów do higieny intymnej czy też naturalnych past do mycia zębów ze względu na działanie bakteriobójcze.
Tabletki z porostem islandzkim – kiedy i które wybrać
Ból, drapanie lub łaskotanie w gardle mogą, ale nie muszą oznaczać choroby. Często dolegliwości związane są z nadmiernym wysuszeniem błony śluzowej. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, najbezpieczniejszym i najszybszym rozwiązaniem są tabletki na gardło z wodnym wyciągiem z porostu islandzkiego.
Czujesz drapanie i ból w gardle? Sprawdź dostępne tabletki z porostem islandzkim bez recepty: http://fiorda.pl/fiorda-vocal/.
Tabletki do ssania to dobry wybór dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 4 roku życia. W przypadku ich stosowania nie ma wielu przeciwwskazań. Główną przeszkodą jest reakcja alergiczna na porost islandzki. Pastylki mogą zażywać kobiety w ciąży lub te karmiące piersią. Nie podrażniają żołądka ani jelit. Można je kupić bez recepty, nie konsultując się ze specjalistą. Tabletki z porostem islandzkim na gardło nie powinny być używane częściej, niż wskazuje na to ulotka. Jeśli dolegliwości nie słabną, należy skontaktować się z lekarzem i zaplanować leczenie.