Porost islandzki – ulga dla gardła

Czy wiesz, że porost islandzki pomaga nie tylko w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, ale także poprawia apetyt, wpływa na trawienie oraz dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną? Gdzie go kupić i kiedy używać? Sprawdź, jakie są właściwości oraz działanie porostu islandzkiego na gardło i nie tylko.

Porost islandzki – co to jest

Porost islandzki (nazywany również tarczownicą lub płucnicą), mylnie kojarzony z rośliną to połączenie grzyba i glona, które funkcjonują we wzajemnej symbiozie. Organizm pokrywa tak zwana plecha, której kolor zależy od warunków pogodowych. Porost islandzki może przybrać barwę szarozieloną, czerwoną, a nawet brunatną.

Na porost islandzki można trafić niemal wszędzie poza gorącą Afryką i mroźną Antarktydą. W dziedzinach medycznych stosowany jest od czasów renesansu.

Tarczownica osiąga od 6 do 10 cm wysokości. Struktura porostu zmienia się pod wpływem nasłonecznienia i nawodnienia – może być sucha lub przypominać gąbkę. W przypadku składu wyróżnić można związki aktywne: polisacharydy, kwasy porostowe, kwas glukuronowy, galaktomannany, a także sole mineralne, śluz, celulozę, witaminę B i karotenoidy. Na terenie Polski samodzielnie pozyskiwanie porostu islandzkiego jest surowo wzbronione, ponieważ grozi mu wyginięcie.

Właściwości porostu islandzkiego:

 • antybakteryjne,
 • nawilżające,
 • antyoksydacyjne,
 • ochronne,
 • przeciwzapalne,
 • wspomagające trawienie,
 • antywymiotne,
 • zwiększające apetyt.

Porost islandzki może być wykorzystywany przez osoby dorosłe oraz dzieci. Największym przeciwwskazaniem do korzystania z właściwości tarczownicy jest uczulenie na ten porost.

Porost islandzki – na gardło i nie tylko

To ogólnie dostępny preparat w formie suszonej (do naparzenia) lub tabletek. Dostępny jest bez recepty w sklepach z ziołami lub aptekach. Mimo niepozornego wyglądu ma szerokie zastosowanie.

Na co wpływa porost islandzki:

 • gardło, krtań i górne drogi oddechowe,
 • skóra – wspiera proces gojenia się,
 • układ odpornościowy,
 • szybkość i proces trawienia.

W przypadku porostu islandzkiego przede wszystkim mówi się o jego skutecznym działaniu w sytuacji bólu i infekcji gardła, krtani. Chroni błonę śluzową przed dalszym uszkodzeniem oraz jednocześnie nawilża. Zmniejsza intensywność kaszlu. Pomaga pozbyć się drapania w gardle i uciążliwej chrypy spowodowanych przez suche lub zanieczyszczone powietrze.

Jako jedyny porost jest częścią Farmakopei Polskiej i Europejskiej. Zastosowanie, jak i właściwości porostu islandzkiego objęte są akceptacją Komisji Europejskiej.

Pozytywny wpływ porostu islandzkiego na gardło jest niepodważalny i udowodniony badaniami, ale to nie jedyne jego zastosowanie. Tarczownica pomaga również w przypadku dolegliwości trawiennych i żołądkowych. Łagodzi objawy choroby lokomocyjnej. Poprawia również apetyty oraz niweluje zaparcia.

Płucnica islandzka ma także zastosowanie w kosmetologii. Wspiera w trakcie kuracji trądzikowej lub leczenia innych chorób skórnych takich jak łuszczyca. Usprawnia także proces gojenia się ran. Można ją znaleźć w składzie płynów do higieny intymnej czy też naturalnych past do mycia zębów ze względu na działanie bakteriobójcze.

Tabletki z porostem islandzkim – kiedy i które wybrać

Ból, drapanie lub łaskotanie w gardle mogą, ale nie muszą oznaczać choroby. Często dolegliwości związane są z nadmiernym wysuszeniem błony śluzowej. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, najbezpieczniejszym i najszybszym rozwiązaniem są tabletki na gardło z wodnym wyciągiem z porostu islandzkiego.

Czujesz drapanie i ból w gardle? Sprawdź dostępne tabletki z porostem islandzkim bez recepty: http://fiorda.pl/fiorda-vocal/.

Tabletki do ssania to dobry wybór dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 4 roku życia. W przypadku ich stosowania nie ma wielu przeciwwskazań. Główną przeszkodą jest reakcja alergiczna na porost islandzki. Pastylki mogą zażywać kobiety w ciąży lub te karmiące piersią. Nie podrażniają żołądka ani jelit. Można je kupić bez recepty, nie konsultując się ze specjalistą. Tabletki z porostem islandzkim na gardło nie powinny być używane częściej, niż wskazuje na to ulotka. Jeśli dolegliwości nie słabną, należy skontaktować się z lekarzem i zaplanować leczenie.

5 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments