Poznałeś już substancje nootropowe i zastanawiasz się, które będą idealne dla Ciebie? Poszukujesz sposobu na poprawę funkcji umysłowych i takich procesów jak pamięć, uczenie się i zapamiętywanie? Nie musisz szukać daleko, bo noopept będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie! Uznawany przez wiele osób za najlepszy, najsilniejszy i najbardziej bezpieczny związek z bogatej grupy środków o łącznej nazwie nootropy. Przyjrzyjmy się bliżej jego właściwościom.
Czym jest noopept
Noopept to suplement nootropowy znany także pod chemiczną nazwą GVS-111. Niekiedy błędnie kwalifikuje się go do grupy racematów, ze względu na analogiczny mechanizm oddziaływania na mózg. Opracowany w laboratorium rosyjskim, do dziś przepisywany jest w Rosji, Europie Wschodniej czy Stanach Zjednoczonych jako suplement diety. W Polsce noopept nie został jeszcze jednak zarejestrowany do obiegu. Dokładne mechanizmy jego działania nie są co prawda do końca znane ale nie bez powodu został okrzyknięty jako jeden z najlepszych stymulantów mózgu. Podaje się, że noopept jest blisko 1000 razy mocniejszy niż piracetam (w grupie o nazwie „środki nootropowe” uważany jest za prekursora wszystkich nootropów), dlatego przyjmuje się go w mniejszych dawkach. Dla porównania – standardowa dawka noopeptu wynosi 20 mg, a dawkowanie piracetamu to średnio 1200-4800 mg. Dodatkowo, noopept jest szybciej absorbowany przez organizm, przez co działa błyskawicznie – już po ok. 15 do 20 minut, i jest na ogół dobrze tolerowany przez organizm. Generalnie, jak wszystkie substancje nootropowe, nie powoduje przykrych objawów ubocznych (choć zdarzają się przypadki okazjonalnych bólów głowy czy nudności).
Jak pokazały badania, po zażyciu noopeptu pacjenci zgłaszali wyraźne zmniejszenie stanów lękowych, rozdrażnienia, irytacji czy chwiejności emocjonalnej. Nastąpiła przy tym zdecydowana poprawa nastroju, samopoczucia oraz ogólny wzrost energii, dlatego środki nootropowe wykorzystywane są z powodzeniem w terapii osób pogrążonych w depresji. Dodatkowo, noopept przepisywany jestpacjentomz problemami ze snem, gdyż pomaga uregulować ich zegar biologiczny i przywrócić głęboki sen. Nootropy, w tym także noopept są znakomitymi substancjami, które SA pomocne każdej grupie użytkowników – zarówno chorym, jak i cieszącym się pełnym zdrowiem.
Noopept, a zwiększone zdolności poznawcze
Od dawna wiadomo, że substancje nootropowe traktowane są jako swoisty „doping mózgu”. Mają za zadanie bezpiecznie stymulować półkule do większej efektywności oraz wyzwalać ich ukryty potencjał. Nic dziwnego, że bardzo polubili je pracownicy umysłowi, managerowie, biznesmeni, prawnicy, studenci – jednym słowem osoby, które muszą pozostać „na pełnych obrotach”, przyswajać nową wiedzę, sprawnie łączyć fakty i wykazywać się pełną koncentracją. Także noopept gwarantuje unikatowe efekty i zapewnia lepsze zdolności poznawcze, w tym:
- działa na wszystkich etapach przetwarzania informacji – od jej przetwarzania, po efektywne kodowanie przyswojonej wiedzy (potęguje zdolność uczenia się)
- wpływa na poprawę koncentracji i skupienia
- zwiększa mobilizację i chęć do pracy czy nauki
- zapewnia pozytywnego „kopa” energii i zastrzyk dobrego nastroju (ale bez efektu nadmiernego pobudzenia)
- powoduje wzrost czujności i wyostrzenie umysłu
- przeciwdziała zmęczeniu i znużeniu (nawet w przypadku przeciążenia obowiązkami)
Większość badań dotyczących tego, jak działa noopept na pamięć, została przeprowadzona na pacjentach z upośledzeniami funkcji poznawczych lub po przebytych uszkodzeniach mózgu. Środki nootropowe faktycznie wykazały tu silny potencjał w leczeniu zaburzeń typu udary, amnezje, organiczna choroba mózgu, neurodegeneracja związana z wiekiem (choroba Alzheimera), a nawet w przypadku choroby alkoholowej, która jest destrukcyjna dla komórek mózgu.
Noopept swojepełne spektrum pozytywnego działania na proces pamięci wykazuje po ok. 4 – 8 tygodniowej kuracji, ale wielu użytkowników zauważa już po niecałych 2 tygodniach wyraźne efekty w postaci lepszej pamięci, jasności umysłu czy wzrostu koncentracji. Jednorazowe dawkowanie nie przynosi większych rezultatów, a zaleca się przyjmowanie od 10 do 30 miligramów dziennie tego nootropu.
Noopept: zadbaj o neurony
Warto pamiętać, że środki nootropowe wykazują swoje cudowne właściwości neuroprotekcyjne – chronią komórki mózgu (neurony) przez działaniem wolnych rodników bądź postępujących procesów starzenia. Noopept stymuluje także dwa ważne czynniki mózgu, wspierające tworzenie nowych połączeń synaptycznych oraz wzrost nerwów – NGF oraz BDNF. Niski poziom NGF jest związany z wieloma zaburzeniami, w tym: otępieniami, chorobą Alzheimera, zaburzeniami dwubiegunowymi czy schizofrenią. BDNF zaś jest aktywny w hipokampie, korze mózgowej tj. obszarach tak kluczowych dla procesów przyswajania wiedzy, wyższego myślenia, pamięci krótko – i długotrwałej. Dodatkowo, noopept poprawia ogólne krążenie krwi w mózgu i ma działanie przeciwzapalne.
Jednym słowem: substancje nootropowe to najlepsze rozwiązanie, by zagwarantować sobie lepsze zdolności poznawcze, a jednocześnie zadbać o swój mózg oraz neurony.