Stres – jak sobie pomóc?

Stres był z nami zawsze, ale teraz podczas trwania pandemii stres stał się wszechobecny. Dopada osoby starsze, dopada dzieci i młodzież. Jak sobie pomóc, by w tym dziwnym świecie nie „zwariować”?

--- REKLAMA ---
  1. Czym jest stres?
  2. Pomysł dla dzieci na spędzanie czasu wolnego
  3. Zajęcia dla dorosłych na odstresowanie się
  4. Edukacja najmłodszych – nauka pisania

Czym jest stres?

Różne doświadczenia i zdarzenia o charakterze nieprzyjemnym, oddziaływujące na nas powodują stres. Stres może na nas działać mobilizująco lub deprymująco. Przedłużający się stres o charakterze negatywnym szkodzi zdrowiu, psychicznemu ale również fizycznemu. W psychologii znany jest termin pod nazwą dysters, oznaczający stres o tak wysokim natężeniu, że potrafi być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Umiarkowany stres może działać pozytywnie i mobilizująco, wspomaga rozwiązywanie przez nas trudnych spraw. W końcu stres zaczyna działać na nas demotywująco. Pojawiają się lęk i frustracja, a z czasem i gniew. W kolejnej fazie zaczynamy się wycofywać, uciekamy przed rozwiązywaniem problemów, odcinamy kontakty towarzyskie, a wreszcie izolujemy się od świata. W pandemii wiele nie trzeba, by nasza izolacja stała się pierwszą fazą stresu. Jesteśmy pozamykani w domach. Dzieci mają zdalne nauczanie, które sprawdza się lepiej lub gorzej i bardzo mało kontaktów z rówieśnikami. Jeśli posiadamy zainteresowania, które możemy wypełniać w domu, to bardzo dobrze na nas działa. Gorzej jeśli izolacja powoduje lęki, depresje i huśtawki nastrojów itp. Zadziałajmy kiedy jeszcze jest czas, nie dopuśćmy, do stanu z którego trudno będzie się nam wydostać.

Pomysł dla dzieci na spędzanie czasu wolnego

Odosobnienie w jakim znalazły się dzieci nie wpłynęło na nie korzystnie. Sam kontakt online, nie wystarcza. Dzieci tęsknią już za realnymi kontaktami z rówieśnikami. Strona https://kolorowanki.net.pl/ wyszła z propozycją kolorowanek dla dzieci. Rodzice już czasem nie wiedzą czym zająć swoje pociechy. Ideą strony kolorowanki.net.pl jest wyjście naprzeciw rodzicom z darmowymi kolorowankami. Każdego dnia na stronie pojawia się nowa kolorowanka, warto więc ją często odwiedzać. Nasze pociechy znajdą tu kolorowanki dla dziewczynek i chłopców. My rodzicie – wystarczy, że uruchomimy drukarkę i wybraną kolorowankę wydrukujemy. Dla nieco starszych dzieciaków, znalazły swoje miejsce kolorowanki o trochę wyższym stopniu trudności – kolorowanki dinozaury. Kolorowanie bardzo służy dzieciom, potrafi je zająć na długie godziny, a efekt końcowy zawsze cieszy. Kolorowanka może stać się prezentem dla mamy lub taty, która zostanie powieszona na honorowym miejscu. Temat dinozaury bardzo intryguje dzieci, dzięki czemu kolorując dinozaury z pewnością zaczną zadawać pytania w ich temacie, które mogą być początkiem fascynującej pasji. Ciekawostki o dinozaurach zostały zamieszczone tuż obok kolorowanek, by dzieci miały od razu wstępne informacje. Zajmie to również nas rodziców, będziemy musieli poszperać w internecie, by znaleźć ciekawe opowieści o dinozaurach, czasach w których żyły. Z pewnością i nas wciągnie ich historia.

Zajęcia dla dorosłych na odstresowanie się

Kolorowanie to również znakomite zajęcie dla młodzieży i dorosłych. Dzieci intuicyjnie wiedzą, że kolorowanie, czy rysowanie rozładowuje napięcia. Dzieje się tak, ponieważ podczas kolorowania i rysowania pobudzamy fale mózgowe typu alfa. Fale te powodują, że osiągamy stan błogości oraz wyciszenia. Kolorowanki dla dorosłych to świetny pomysł na dobrą, rodziną zabawę. Wielu z nas nie potrafi rysować, ale kolorować umiemy już wszyscy. Jak przyjemnie będzie można spędzić wolny czas kolorując na przykład mandalę, dzięki której poza odstresowaniem nauczymy się cierpliwości. Kolorowanki dla dorosłych znakomicie sprawdzą się wśród młodzieży. Spróbujemy raz, a będziemy zaglądać na stronę po kolejne darmowe kolorowanki dla całej rodziny. Można spokojnie powiedzieć, że kolorowanie to już nie tylko specjalność dzieci. Kolorowanki online to świetny pomysł nie tylko na zajęcie w pandemii, to również znakomita integracja rodzinna. Mieć wspólną pasję, to już coś, a kolorowanie może podobać się nam wszystkim. Wyobraźmy sobie długie zimowe wieczory przy stole w jadalni, kiedy wszyscy zasiadamy do swojej kolorowanki. Radość z powodu zakończonej pracy nad kolorowanką zachęcać będzie do wydrukowania kolejnej.

Edukacja najmłodszych – nauka pisania

Do nauki pisania naszych bąbli dobrze jest zastosować specjalne szablony do pisania, dostępne również na stronie kolorowanki.net.pl. Pisanie to proces długofalowy, dużo dłuższy niż czytanie. Okazuje się, że czytanie przychodzi zazwyczaj łatwiej. Pisaniu zaś trzeba trochę dopomóc, choćby drukując na stronie szablony liter do druku. Szablony są tak skonstruowane, że maluch będzie prowadzony po śladach już przygotowanych liter. Naukę pisania najlepiej zacząć u 3-latka, traktujmy to jednak jako zabawę, aby dziecko się nie zniechęciło. Do wykorzystania są również szablony przedstawiające darmowe arkusze nauki pisania cyferek.

Kolorowanki w tym trudnym dla nas wszystkich czasie mogą okazać się zbawienne. Siedzenie z komórką w ręce lub przed telewizorem, nikomu na zdrowie nie wyszło. Zaplanujmy sobie miłe popołudnia i wieczory z mandalą i kolorowanką dla dzieci.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
WeTalk
8 miesięcy temu

W interneie jest wiele poradników napisanych przez psychologów jak sobie radzić ze stresem