Wśród najczęściej występujących wad wrodzonych układu krążenia u noworodków jest ubytek międzykomorowy, drożne przewody tętnicze czy nieprawidłowości budowy zastawki aortalnej. Istnieją jednak poważniejsze problemy, związane między innymi z wadą serca HLHS. W jaki sposób współczesna kardiochirurgia może pomóc małym pacjentom i ich rodzicom?
Wada serca HLHS – na czym polega i czym się objawia?
Zespół niedorozwoju lewego serca (określany jako HLHS) stanowi ciężką i rzadką wrodzoną wadę serca. Występuje w 0,05% żywych urodzeń. Wada polega na zwężeniu zastawki mitralnej oraz niedrożności zastawki aortalnej, a także na zmniejszonej lewej komorze serca. Choć początkowo u noworodka nie stwierdza się objawów choroby, już kilka dni po porodzie pojawiają się pierwsze symptomy nieprawidłowości ze strony układu krążenia.
Wśród najczęściej pojawiających się objawów znajdują się takie jak:
- sinica,
- duszność,
- brak oddawania moczu,
- tachykardia.
Najkorzystniejszą sytuacją jest ta, w której leczenie rozpoczyna się jeszcze w okresie życia płodowego dziecka. Wówczas za pomocą odpowiednio dobranej farmakoterapii można ograniczyć występowanie części objawów. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku dzieci z wadami wrodzonymi serca w okresie 6. miesiąca życia i tak często istnieje zalecenie przeprowadzenia operacji (Hemi Fontana). W późniejszym okresie (18-24 miesiące) przeprowadza się kolejny zabieg chirurgiczny (Fontana). Konkretne informacje na temat procesu leczenia można znaleźć na stronie https://kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/dla-pacjentow/leczone-wady-serca/zespol-hipoplazji-lewego-serca-hlhs/.
Współczesna kardiochirurgia daje szerokie możliwości leczenia noworodków. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/dla-pacjentow/leczone-wady-serca/.
PDA – czym jest to schorzenie i w jaki sposób się je leczy?
Innym schorzeniem wrodzonym jest PDA – serce pracuje wówczas z przetrwałym przewodem tętniczym. U zdrowych noworodków przewód ten zamyka się krótko po porodzie. W przypadku powstania nieprawidłowości w tym obszarze przewód tętniczy ulega przetrwaniu. Zazwyczaj wiąże się to z faktem niskiej masy urodzeniowej noworodka oraz zaburzeń oddychania. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/dla-pacjentow/leczone-wady-serca/przetrwaly-przewod-tetnicy-botalla-pda/. W zdecydowanej większości przypadków PDA nie daje żadnych objawów. Lekarze kardiochirurdzy zalecają leczenie tej przypadłości już w okresie wieku niemowlęcego. Zabieg polega na zamknięciu przewodu przy użyciu specjalnych tytanowych klipsów. Zdecydowanie lepiej nie lekceważyć tej przypadłości, gdyż może ona w przyszłości doprowadzić do powstania zespołu Eisenmengera.