Wesele to wyjątkowa okazja. Jego organizacja stanowi duże przedsięwzięcie, warto więc działać krok po kroku.
Rok przed ślubem
Jeśli nie planujecie wziąć ślubu w bardzo kameralnych okolicznościach, krótko po zaręczynach, potrzebujecie kilku, kilkunastu miesięcy, żeby zorganizować uroczystość. Na około rok przed ślubem (w dużych miastach nawet wcześniej), wybierzcie datę i zarezerwujcie konkretne miejsce. Jak wybierać konkretny dzień? Ślub można wziąć na przykład w rocznicę zaręczyn, Walentynki – będzie to na pewno romantyczne. Warto mieć na uwadze, że takie dni jak Sylwester, wspomniane Walentynki są droższe. Jeśli chcemy ponieść niższe koszty wesela, warto przemyśleć dzień w środku tygodnia, na przykład piątek.
Dobrym pomysłem jest też jak najwcześniejsze zarezerwowanie muzyków, fotografa – zazwyczaj te osoby mają napięte kalendarze. Im mniej czasu zostaje do wesela, tym mniejsza szansa na to, aby podpisać umowy z wybranymi usługodawcami.
Podczas podejmowanie tych pierwszych „okołoweselnych” decyzji, konieczne jest opracowanie sobie ogólnej wizji przyjęcia. Jeśli na przykład chcecie wesela w plenerze, świetną opcją może być usługa taka jak catering na wesele Warszawa. Nie każdy decyduje się na poprawiny, czasem w dzień po ślubie organizuje się tylko małe przyjęcie, elegancki obiad dla najbliższej rodziny. Wtedy też warto rozważyć specjalny catering na imprezę w domu. Tego rodzaju usługi powinno się rezerwować z dużym wyprzedzeniem – dobre jedzenie to jedna z najważniejszych kwestii podczas przyjęcia weselnego.
Pół roku przed ślubem
Pamiętać należy o tym, że w przedziale czasowym od 6 miesięcy do 31 dni przed datą ślubu, należy zgłosić się do urzędu stanu cywilnego – niezależnie od tego czy ślub będzie miał charakter świecki czy kościelny. Niedopilnowanie tego terminu skutkować może koniecznością zmiany daty przyjęcia, co wiązać się może z dużymi kosztami, utratą zaliczek.
Na pół roku przed ślubem powinno się też zamówić suknię ślubną czy szyty na miarę garnitur. Sześć miesięcy to idealny czas na wykonanie zamówienia i naniesienie ewentualnych poprawek. Kreacje ślubne to nie wszystko – warto też zadbać o obrączki. Tuż przed ślubem odbędzie się jeszcze ich ostateczna przymiarka, jednak jubiler musi mieć czas na przygotowanie biżuterii, szczególnie jeśli odznacza się ona szczególną ozdobnością.
Sześć miesięcy przed ślubem dobrze jest też zacząć rozsyłać zaproszenia. Oczywiście, można gościom dać znać wcześniej, żeby zarezerwowali sobie datę w kalendarzu, jednak na 6-4 miesięcy przed ślubem wypada wręczyć oficjalne zaproszenia.
Na miesiąc przed ślubem
Miesiąc przed ślubem to moment, kiedy warto dogadać szczegóły. Wtedy potwierdza się ostateczną ilość gości w lokalu, w którym ma odbywać się przyjęcie. To też dobry moment, żeby umówić się na próbne upięcie włosów i próbny makijaż.
Ostatnie dni przed przyjęciem
Tuż przed ślubem należy się przede wszystkim wyciszyć i uspokoić. Ostatnie dni przed przyjęciem często są nerwowe, atmosfera udziela się też rodzinie. Nie dajcie się zwariować! Wesele to przede wszystkim Wasze święto – oczywistym jest, że chcecie, aby było idealne. Nawet jeśli zdarzają się drobne wpadki, nie popsują one przyjęcia. Ważne jest, aby nie stracić radości z nadchodzącego wesela.