Chyba każda z nas ma w swojej szafie jedną (a może kilka) ulubionych torebek. Niektóre mogą być limitowanymi egzemplarzami znanych marek, inne są pamiątką po babci, a inne niosą miano uniwersalnych i doskonale wpisujących się w niemalże każdą okazję i każdy sezon – bez względu na trendy.
Co jednak się dzieje, gdy nasza ukochana shopperka lub listonoszka traci na swojej świeżości, staje się matowa, kolor blaknie, a na rogach powstają widoczne przetarcia? W jaki sposób można przywrócić jej drugie życie? Poznaj nasze trzy, niezawodne sposoby!
Zadbaj o wnętrze!
W torebkach nosimy wiele rzeczy – zarówno lekkich, jak i ciężkich, które rozciągają włókna i wypychają je po jednej ze stron. Po kilku tygodniach obok portfela, kosmetyczki i kluczy w jej wnętrzu znajdują się paragony, zapomniane chusteczki higieniczne, niekiedy okruszki czy inne drobne śmieci. Odświeżenie warto zatem zacząć od wnętrza!
Usuń ze środka torebki całą jej zawartość i posegreguj, zachowując to, co jest Ci potrzebne. Podszewka może być jedynie lekko zakurzona, wówczas wystarczy pustą torebkę wytrzepać i przetrzeć od środka suchą ściereczką do kurzu. Większy problem pojawia się, jeśli tkanina wewnętrzna jest bardzo zabrudzona. W takim wypadku musisz wyciągnąć podszewkę na zewnątrz, ułatwiając sobie kolejne kroki w pielęgnacji. Tak przygotowany materiał wystarczy przeprać ręcznie ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu – może to być odrobina płynu do prania lub do naczyń, jeśli na powierzchni podszewki widoczne są tłuste plamy.
Tak wyprane i dobrze wypłukane wnętrze pozostaw do wyschnięcia, najlepiej w sposób naturalny, po wyłożeniu torebki na suszarkę do prania. Jeśli na powierzchni podszewki zauważysz drobne pęknięcia, przed włożeniem jej ponownie do torebki możesz spróbować zszyć takie uszkodzenia samodzielnie.
Czyszczenie i regeneracja skórzanej torebki w domu
Intensywnym zabrudzeniom ulegają najczęściej torebki szyte z jasnej skóry – nierzadko pozostają na ich powierzchni otarcia od jeansowych spodni, plamki wynikające z codziennego użytkowania – np. stawiania ich na podłodze czy w firmowej szatni. Na szczęście tego rodzaju uszkodzenia zewnętrzne można usunąć samodzielnie, w domowych warunkach i z wykorzystaniem szeroko dostępnych przyborów.
Do dokładnego oczyszczenia torebki od zewnątrz wykorzystasz to, co z pewnością masz w domu. W przypadku skóry licowej trwałe zabrudzenia zmyjesz zwilżoną ściereczką z mikrofibry – najlepiej z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń. Intensywniejsze plamy możesz delikatnie przetrzeć wacikiem nasączonym spirytusem – pamiętaj jednak, by wcześniej wypróbować tę metodę w mało widocznym miejscu. Taki sposób oczyszczania nie sprawdzi się ponadto w przypadku torebek ze skóry lakierowanej lub sztucznej – tutaj nawet niewielka ilość alkoholu może uszkodzić materiał wierzchni.
Jeśli chcesz odświeżyć torebkę ze skóry szorstkiej, na przykład zamszowej, nie możesz dopuścić do nadmiernego jej zamoczenia. Taką torbę możesz spróbować dokładnie wyszorować na sucho – np. za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Kolor odświeżysz natomiast za pomocą preparatów renowacyjnych, które znajdziesz w sklepach obuwniczych lub w profesjonalnych salonach rzemieślniczych. Wystarczy wówczas dobrać kolor do odcienia skóry i nałożyć zgodnie z instrukcją.
Po wyczyszczeniu pozostaw torebkę do wyschnięcia. Nie kładź jej jednak na grzejniku lub innych źródłach ciepła – może się odkształcić i odbarwić.
Postaw na pomoc profesjonalisty
Nie zawsze da się odświeżyć torebkę samodzielnie. Głębokie uszkodzenia, zarysowania, mocno rozpruta podszewka, malowanie torebek czy wyrwany zamek wymagają już pomocy ze strony specjalisty. Obecnie na rynku funkcjonuje coraz więcej firm, których specjalizacją jest renowacja torebek.
Oddając ulubioną torbę do salonu specjalizującego się w odświeżaniu wyrobów tego rodzaju zyskujesz gwarancję, że wszystkie uszkodzone elementy zostaną starannie naprawione lub wymienione, a do konserwacji skóry używane będą profesjonalne i sprawdzone preparaty pielęgnacyjne.