Obowiązki w żłobku, czyli czego możesz spodziewać się w pracy opiekunki?

Praca w żłobku to nie tylko doglądanie maluchów. W rzeczywistości to zawód dla osób wielozadaniowych i z podzielną uwagą. Co zatem znajduje się na liście codziennych obowiązków opiekunki? Przeczytaj nasz artykuł, by się dowiedzieć.

Pomoc w codziennych czynnościach

Do żłobków trafiają maluchy na różnych etapach rozwoju. W przypadku najmłodszych konieczne będzie wykonywanie czynności higienicznych, zmiana pieluszek, przebieranie czy karmienie. Nieco starszym dzieciom również przyda się pomoc. Jednak zadaniem opiekunki jest także zachęcanie ich do samodzielności i wspieranie w nauce codziennych czynności. Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie w pracy z dziećmi bądź nie masz doświadczenia, warto zdecydować się na kurs online opiekun w żłobku. Sprawi, że już na początku będziesz wiedzieć, jak właściwie zająć się swoimi podopiecznymi.

--- REKLAMA ---

Zadbanie o otoczenie maluchów

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że opieka nad dziećmi wiąże się także z ciągłym bałaganem. Dlatego sprzątanie zabawek, ścieranie blatów po posiłkach czy składanie leżanek po drzemce to codzienne obowiązki opiekunek. Oprócz tego zwykle odpowiadają też one za porządki w całej placówce. Do ich zadań może należeć czyszczenie łazienek czy odkurzanie wykładzin. Jednak na samym porządku się nie kończy. Otoczenie maluchów musi być nie tylko higieniczne, ale także przyjazne. Dlatego zadaniem opiekunek jest także przygotowywanie kolorowych dekoracji i przystrajanie sal oraz korytarzy.

Przygotowywanie kreatywnych zabaw

Opiekunka powinna mieć głowę pełną pomysłów i nieustannie szukać inspiracji na rozwijające zajęcia. Muszą być one dostosowane do wieku i możliwości maluchów, a także na tyle angażujące, by przykuć ich uwagę na dłuższą chwilę. W żłobkach przeprowadzane są zabawy ruchowe, zajęcia rytmiczne, sensoryczne, czy logopedyczne. Oprócz tego organizowane są wyjścia mające charakter edukacyjny lub rozrywkowy. Może to być zwykły spacer do pobliskiego parku, który pozwoli dzieciom odkrywać świat przyrody, zajęcia na świeżym powietrzu czy wycieczka do sali zabaw. Organizowanie takich zajęć wymaga nie tylko kreatywności, ale także dobrej organizacji.

Praca z dokumentami

W pracy z dziećmi nie ma miejsca na przypadek. Wszystko musi być dokładnie zaplanowane oraz przelane na papier. Dlatego zabawy, wyjścia czy zajęcia, które mają się odbyć, muszą zostać z odpowiednio dużym wyprzedzeniem zawarte w planie. Chociaż znacznie ułatwia to pracę i organizację, to jednak wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Oprócz tego opiekunki tworzą także scenariusze zajęć lub są proszone o pomoc przy dokumentacji związanej z przyjmowaniem nowych wychowanków.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, kto najczęściej decyduje się na pracę niani, wejdź na stronę https://niania.pro/zlobek/blog/kto-zajmuje-sie-twoim-dzieckiem/.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments