Hełm ochronny dla pilarza

Wykonywanie niektórych zawodów naraża pracowników na działanie czynników szkodliwych. Należą do nich hałas, zapylenie, środki chemiczne, drgania, nadwyrężanie gardła, wysokie temperatury, niskie temperatury. W każdym z tych przypadków przepisy BHP regulują zasady zmniejszania zagrożenia dla pracowników i nakładają na pracodawców obowiązek zapienienia odpowiednich warunków.

---REKLAMA ---

Praca pilarza i kosiarza

To bardzo podobne zawody. Pilarz i kosiarz narażeni są przede wszystkim na hałas i drgania (piły i kosiarki) oraz nadmiar zapylenia z wiór i koszonej trawy. Obowiązkiem pracodawców jest zapewnienie odpowiednich środków gwarantujących ochronę przed działaniem środków szkodliwych. Do najważniejszych należy odzież ochronna, posiłki regeneracyjne, godziny pracy.

Poziom hałasu

Zgodnie z Rozporządzeniem MPiPS dopuszczalny poziom hałasu w ciągu 8-godzinnego dnia pracy nie może przekraczać 80 dB. Maksymalny poziom nie może przekraczać 115 dB, a szczytowy 135 dB. To oznacza, że pracownik musi mieć zapewnione środki ochrony. Większość urządzeń używanych przez pilarzy te normy przekracza. Podobnie jest w przypadku kosiarek. Oznacza to, że pracownicy powinni posiadać słuchawki tłumiące dźwięk. Pracownicy pracujący w lesie narażeni są dodatkowo na urazy spowodowane spadającymi konarami, gałęziami. Kolejnym czynnikiem szkodliwym jest pył unoszący się podczas piłowania drewna. W bardzo podobnych warunkach hałasu i zapylenia pracują kosiarze pielęgnujący zieleń miejską. W mniejszym stopniu narażeni są na urazy fizyczne głowy.

Odzież ochronna

Ze względu na zagrożenia i możliwość ewentualnych urazów najlepszą formą eliminującą zagrożenia jest hełm ochronny dla pilarza, ochraniacz przeciwpyłowy oraz słuchawki na uszy. Kupowanie poszczególnych elementów jest pracochłonne, drogie i na dodatek mogą do siebie nie pasować. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie gotowego zestawu np. Drakkar 1025, to 3 w 1. Zestaw zawiera hełm odporny nadtemperatury dodatnie i ujemne, uderzenia mechaniczne, słuchawki na-hełmowe oraz ochraniacz przed pyleniem. Zestaw spełnia wszystkie wymagania BHP.
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniej odzieży, ale pracownicy powinni pamiętać, że używanie środków ochronnych jest bezwzględnym warunkiem wypłaty odszkodowania za wypadek w pracy.

REKLAMA