W sytuacji wypadku lub kolizji drogowej niejednokrotnie poszkodowany staje przed sytuacją, w której zostaje pozbawiony możliwości korzystania z samochodu ze względu na częściową bądź całkowitą szkodę. Jest to bardzo niekomfortowe zarówno jeśli ów samochód był wykorzystywany jedynie w celach prywatnych, jak i wówczas, gdy poszkodowany korzystał z niego w celach zawodowych, prowadząc na przykład własny biznes. Dlatego ważne jest, by każdy z kierowców wiedział, w jakich sytuacjach można skorzystać z auta zastępczego.
Przepisy polskiego kodeksu cywilnego jasno mówią o tym, że samochód zastępczy powinien być zapewniony poszkodowanemu w trakcie likwidacji szkody na podstawie polisy OC sprawcy. Wówczas poszkodowany może wystąpić o to, by ubezpieczyciel sprawcy zapewnił mu samochód zastępczy lub też zwrócił koszty, jakie poszkodowany poniesie ze względu na wynajem takiego pojazdu do czasu wypłacenia odszkodowania. W takiej jednak sytuacji to po stronie poszkodowanego jest udowodnienie, że owe koszty były konieczne i sprawca w żaden sposób nie chciał wyłudzić większych kwot niż te niezbędne. Przedstawienie takich dowodów właściwie nie stanowi żadnego problemu w sytuacji prowadzenia przez poszkodowanego działalności gospodarczej lub zawodowej, która charakteryzuje się koniecznością dyspozycyjności oraz częstego przemieszczania się. Podobnie jest z sytuacją, kiedy to ze względu na stan zdrowia poszkodowany musi korzystać z transportu samochodowego, by móc dotrzeć na rehabilitację lub inną formę leczenia, dodaje redaktor strony odszkodowaniepowypadkowe.pl.
Okazuje się jednak, że wiele osób ma problem z uzyskaniem samochodu zastępczego w sytuacji, kiedy z powodu jakiegoś zdarzenia drogowego zostały pozbawione chwilowo własnego samochodu, co z kolei wpływa na dezorganizację życia rodzinnego lub prywatnego. Tu jednak z pomocą może przyjść Rzecznik Ubezpieczonych, który stoi na stanowisku, że nawet w takiej sytuacji poszkodowani mają prawo uzyskania samochodu zastępczego – szczególnie jeśli do zwyczajnego funkcjonowania całej rodziny nie wystarczą rozwiązania dostarczane przez komunikację publiczną.
Decydując się na skorzystanie z wynajmu samochodu zastępczego warto też pamiętać o kilku kwestiach. Pierwszą z nich jest to, by wybrane przez nas auto należało do podobnej klasy samochodów, jak nasz samochód, który został uszkodzony w wyniku zdarzenia drogowego. Cena wynajmu powinna mieścić się w średniej cenie, za jaką podobne auta można wynająć w regionie. Jeśli tego nie dopilnujemy, może się okazać, że ubezpieczyciel nie zgodzi się na pokrycie całego kosztu wynajmu samochodu zastępczego. Pamiętaj również o zachowaniu dokumentacji, na podstawie której będziesz mógł w razie czego wykazać, że faktycznie korzystałeś z tego samochodu (np. faktury za paliwo oraz inne koszty eksploatacyjne).
Dochodząc swoich praw w kwestii auta zastępczego, warto się powołać na orzeczenie Sądu Najwyższego z 2011 roku, według którego każdemu poszkodowanemu przysługuje prawo do auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela.