Są pewne zasady dotyczące bezpieczeństwa ruchu, o których powinien pamiętać każdy kierowca. Stosowanie się do nich pozwala na uniknięcie zagrożeń na drodze, w tym kolizji i poważnych wypadków. Czego dotyczą te zasady? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Przestrzeganie ograniczenia prędkości
Bez względu na to, jaką drogą jedziemy: Powiatową, wojewódzką, ekspresową czy autostradą, należy dostosować się do znaków informujących o dopuszczalnej maksymalnej prędkości. Każdy kierowca musi pamiętać, że wartości te nie zostały ustalone przypadkowo. Nawet niewielkie przekroczenie prędkości może sprawić, że nie uda nam się odpowiednio wcześnie wyhamować, przykładowo przed pojazdem poruszającym się przed nami. To, jak szybko jedziemy, warto też dostosować do aktualnych warunków pogodowych. Jeśli pada deszcz lub pojawiła się gęsta mgła, powinniśmy jechać nawet nieco wolniej, niż pokazują znaki. Należy poruszać się takim tempem, aby w pełni panować nad swoim samochodem i móc zatrzymać się w odpowiednim miejscu.
Ograniczone zaufanie do pozostałych uczestników ruchu drogowego
Zasady ograniczonego zaufania musi nauczyć się każdy kierowca. Nawet jeśli przy drodze znajdują się znaki, nie oznacza, że wszyscy będą się do nich stosować. Nie możemy mieć pewności, że np. inny pojazd na skrzyżowaniu zatrzyma się przed linią stop i ustąpi nam pierwszeństwa. Zawsze musimy przewidywać możliwe scenariusze i być na tyle ostrożni, aby w razie potrzeby szybko zareagować.
Sprawdzanie trzeźwości
Wsiadając za kierownicę, kierowca musi być trzeźwy. Prowadzenie samochodu po alkoholu lub innych używkach nie jest bezpieczne i często ma bardzo poważne konsekwencje. Stan nietrzeźwości powoduje, że znacznie wolniej analizujemy sytuacje drogowe i nie potrafimy podejmować decyzji (lub nie robimy tego dostatecznie szybko). Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że auto, którym się poruszamy, waży tonę lub znacznie więcej i jest dużym zagrożeniem, jeśli jest prowadzone bez kontroli. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, ograniczenie wolności, a nawet kara więzienia. Dodatkowo można otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów od 1 do 15 lat, 10 punktów karnych oraz karę pieniężną. Jeśli nie mamy pewności, czy jesteśmy trzeźwi, należy sięgnąć po alkomat. Wskazówki o tym, jaki sprzęt wybrać, aby mieć pewność co do wyniku, znajdują się na stronie https://swiatmotoryzacji.com/.
Zapinanie pasów
Pasy bezpieczeństwa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego samochodu. Warto je zapinać i nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim w celu zapobiegania zagrożeniom. Pasy przytrzymują nasze ciało w momencie, kiedy działają na nas bardzo duże siły, np. w czasie zderzenia z innym pojazdem. Tym samym mogą one zapobiec wypadnięciu na zewnątrz samochodu i bardziej poważnym konsekwencjom (nawet śmierci). Obowiązkiem kierowcy jest upewnienie się, że wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy. Osoba, która tego nie zrobi, staje się zagrożeniem dla pozostałych podróżujących w aucie i może spowodować u nich obrażenia.
Koncentracja
Kiedy prowadzimy samochodów, powinniśmy w pełni skupić się na tym, co dzieje się na drodze. Oczywiście rozmawianie z pasażerami czy słuchanie radia nie jest zabronione, jednak nic nie może nas rozpraszać. Bardzo ważne jest obserwowanie innych uczestników ruchu drogowego i zachowanie czujności, bo wtedy można odpowiednio szybko zareagować na każde potencjalne zagrożenie. Nierzadko okazuje się, że nawet kilka sekund nieuwagi wystarczy, aby wydarzyło się coś niespodziewanego. Szczególną ostrożność trzeba zachować w okolicy przejść dla pieszych, szkół i podobnych miejsc, a także przy sygnalizacji świetlnej.
Przewóz dzieci w fotelikach
Bez względu na to, jak daleką drogę mamy do pokonania, dziecko w samochodzie zawsze powinno podróżować w foteliku. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że będzie miało zapewnioną odpowiednią ochronę w czasie kolizji lub innego, równie niebezpiecznego zdarzenia. To, że my zachowujemy szczególną ostrożność w czasie jazdy z pociechą, tak naprawdę nie ma dużego znaczenia. Na drodze może pojawić się kierowca, który nie przestrzega przepisów i nie zwraca uwagi na naklejki 'dziecko w aucie’ na innych pojazdach. Fotelik musi być dostosowany do wieku i wzrostu dziecka, uwagę trzeba zwrócić również na poprawne zapięcie pasów.
Uprzejmość
Uprzejmość, a także wzajemny szacunek kierowców sprzyjają bezpieczeństwu na drodze. Jeśli mamy taką możliwość, warto pozwolić na wykonanie manewru drugiej osobie lub przepuścić ją podczas stania w korku. To stosunkowo drobne gesty, ale wywołują uśmiech na twarzy, a dodatkowo ułatwiają poruszanie się po drodze. Często to właśnie agresja i niepotrzebne nerwy są przyczyną wypadków. Pamiętajmy, że przez stres i zdenerwowanie można łatwo popełnić błąd. Każdy kierowca chce bezpiecznie dojechać do celu i nie powinniśmy wzajemnie sobie tego utrudniać. Nie należy też oceniać umiejętności innych osób poruszających się po drodze. Nie wszyscy czują się równie pewnie za kierownicą i nie każdy ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, dlatego powinniśmy być dla siebie wyrozumiali.