Jak rozpoznać dobry fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy to akcesorium absolutnie niezbędne w samochodach osobowych. Jeśli chcesz zapewnić dziecku bezpieczeństwo musisz wybrać sprawdzony model. Jednak nie oznacza to tego używanego, a nowy, który wcześniej zakupiło wielu rodziców. Oczywiście nie może być to jedyne kryterium, bo fotelik musi pasować do Twojego samochodu. Jak zatem rozpoznać dobry fotelik samochodowy? Na co należy zwrócić uwagę?

Fotelik montowany przodem czy RWF?

Już wiesz, że fotelik powinien być dopasowany do fotela czy też kanapy w Twoim samochodzie i nie można go dopasowywać na siłę. Jeśli chodzi o sposób montażu to nie jest tak, że najlepsze foteliki samochodowe to tylko te montowane w bazie typu ISOFIX. Oczywiście wiele z nich jest bardzo dobrych i montaż jest łatwiejszy, zwłaszcza gdy masz sygnalizację świetlną informującą o tym, że fotelik jest zamontowany prawidłowo. Jednak jeśli opanujesz montaż fotelika przy użyciu pasa bezpieczeństwa, to taki fotelik może być równie bezpieczny. Najlepsze foteliki samochodowe mają przygotowane specjalne prowadnice, przez które możesz przeprowadzić pas i prawidłowo zamontować fotelik. Kluczem jest zatem nie sposób montażu, a kierunek montażu. Najlepsze foteliki dla dzieci to te montowane tyłem do kierunku jazdy czyli RWF. Nie ma tu porównania z fotelikami montowanymi przodem. Te pierwsze są bezpieczniejsze zarówno w przypadku zderzenia czołowego, jak i bocznego. A tego potwierdzeniem są testy zderzeniowe.

Najlepsze foteliki samochodowe – test ADAC lub Test Plus prawdę Ci powie

W laboratoriach badawczych w całej Europie przeprowadzane są testy z udziałem fotelików samochodowych. Za te najbardziej miarodajne uważane są testy ADAC, a jeśli chodzi o przenoszenie uderzenia na głowę i szyję dziecka – Test Plus. Warto wiedzieć, że ten drugi test zdają jedynie najlepsze foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy. Musisz wiedzieć, że w Szwecji w takich fotelikach rodzice wożą dzieci nawet do 6 roku życia i jest to jak najbardziej polecane. Oczywiście trzeba dobrać odpowiedni model dopasowany do samochodu, który rośnie razem z dzieckiem. Obciążenia na głowę i szyję w trakcie zderzenia przy montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy są wielokrotnie mniejsze niż przy montażu fotelika centralnie. Najlepsze foteliki samochodowe otrzymują także w teście ADAC ocenę bardzo dobrą.

Dodatkowa ochrona przed uderzeniem bocznym i regulowany zagłówek – fotelik rośnie razem z dzieckiem

Warto zwrócić uwagę czy i jaką ochronę przed uderzeniem bocznym posiada fotelik samochodowy. Jest to raczej już standard. Prezentuje się to niczym podwójny zagłówek. Część skorupy jest zaokrąglona w taki sposób, że w razie uderzenia bocznego przejmuje znaczną część energii. Chyba nie musimy wspominać jak istotne są dobre 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. One także są już raczej standardem. Ale standardem nie jest regulowany zagłówek i warto w taki fotelik zainwestować, gdyż będzie rósł razem z dzieckiem. Czasem polecane są także foteliki ze specjalną wkładką dla noworodka, które mają ową regulację i mogą służyć dziecku przez długi czas. Jednak warto zwrócić uwagę na wyniki takich fotelików w testach zderzeniowych.

Łatwa w czyszczeniu, a nawet zdejmowana tapicerka, którą można prać w pralce

Nie bez znaczenia jest także rodzaj tapicerki. Powinna posiadać powłokę hydrofobową, to znaczy być łatwa w czyszczeniu. Jeszcze lepiej, gdy można ją zdejmować i prać w pralce. Czysty fotelik samochodowy to komfort dla Ciebie i Twojego dziecka. Jak wiadomo jego zabrudzenie zdarza się bardzo często. W końcu zdarza się, że rodzice w trakcie jazdy po mieście dają dzieciom jedzenie czy picie. Tu uczulamy, że nie jest to najlepszy pomysł, bo jednak jest ryzyko, że dziecko może się zakrztusić albo zachłysnąć, gdy przyjdzie gwałtownie hamować.

Na fotelikach samochodowych nie należy przesadnie oszczędzać, wszak jest to inwestycja w bezpieczeństwo Twojego dziecka. Oczywiście można znaleźć atrakcyjne promocje czy dobre foteliki z grup mieszanych i w ten sposób zaoszczędzić. Na pewno nigdy nie należy kupować podstawek samochodowych, gdyż nie chronią dziecka w żaden sposób.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments