Jeżówka purpurowa, ta niepozorna roślina pochodząca z Ameryki Północnej posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Już kilkaset lat temu odkryli ją Indianie i z powodzeniem stosowali w leczeniu wielu schorzeń. Z czasem jeżówka trafiła do Europy i aż do początku XX wieku była jednym z popularnych leków tamtego okresu. Wraz z rozwojem medycyny i pojawieniem się środków przeciwbólowych i antybiotyków jej popularność w naturalny sposób zmalała, co nie znaczy, że nie warto jej poznać. W jakiej formie możemy ją spotkać dzisiaj? Kiedy warto stosować jeżówkę i kto powinien z niej zrezygnować? O tym wszystkim poniżej.
- Jeżówka purpurowa wraca do naszych domów
- Produkty, w których możemy spotkać jeżówkę purpurową
- Jeżówka purpurowa właściwości lecznicze i kosmetyczne
- Jeżówka nie jest dla każdego
Jeżówka purpurowa wraca do naszych domów
Medycyna oparta na ziołach systematycznie wraca do łask. Receptury stosowane przez nasze babcie i prababcie coraz częściej są wykorzystywane w domach jako uzupełnienie dla powszechnie dostępnych leków z apteki. Szeroko rozumiane ziołolecznictwo, które jeszcze 100 lat było podstawą do leczenia wielu chorób, za sprawą nowoczesnej technologii pozwala nam znów korzystać z właściwości wielu ziół.
Jeżówka (Echinacea purpurea) lubi słońce, dlatego, jeśli chcemy ją uprawiać, wystarczy nam donica i balkon. Roślina kwitnie od lata do późnej jesieni i nie poddaje się niskim temperaturom. Oprócz walorów ozdobnych korzeń jeżówki może posłużyć jako baza do domowej nalewki, która przyda się w domu zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Produkty, w których możemy spotkać jeżówkę purpurową
Apteki, sklepy zielarskie oferują szeroki wybór produktów zawierających jeżówkę. W zależności od potrzeb i preferencji każdy znajdzie wygodną dla siebie formę jej zastosowania. Do kupienia są m.in.:
- herbata w saszetkach, z której sporządzić można napar pomocny w chorobach zatok,
- soki i syropy,
- tabletki na dolegliwości bólowe stawów,
- tonik antybakteryjny do pielęgnacji cery,
- olej oraz miód.
Samodzielnie można przygotować również domową nalewkę, która pomaga w przeziębieniu, jak również w ogólnym osłabieniu organizmu.
Jeżówka purpurowa właściwości lecznicze i kosmetyczne
Lista właściwości leczniczych jeżówki jest długa. Przede wszystkim jest ona wskazana dla osób o obniżonej odporności, podatnym na częste przeziębienia w tym grypę. Preparaty z jeżówki sprawdzą się zarówno po jak i przed zachorowaniem jako element profilaktyki. Wskazaniem do spożywania jeżówki mogą być również problemy z trawieniem.
Więcej o właściwościach leczniczych jeżówki purpurowej przeczytać można na stronie
https://www.izielnik.pl/blog/wlasciwosci-jezowki-i-jej-zastosowanie
Kończąc temat, nie można pominąć jeszcze jednej kwestii.
Jeżówka purpurowa znajduje również zastosowanie jako kosmetyk. Nasze prababki nie znały kremów z drogerii. Znały natomiast moc ziół i umiejętnie z niej korzystały. Preparaty oparte o ekstrakt z jeżówki doskonale sprawdzą się w walce ze zmarszczkami, przyspieszą regenerację komórek i zmniejszą wpływ oddziaływania promieniowania UV. Toniki i żele zawierające jeżówkę dzięki jej właściwościom przeciwwirusowym przyniosą ulgę w leczeniu opryszczki oraz pomogą w codziennej pielęgnacji ust, zapobiegając ich pękaniu.
Jeżówka nie jest dla każdego
Pomimo licznych właściwości prozdrowotnych Jeżówka purpurowa nie może być stosowana przez każdego.
Tak zwane przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim dzieci do lat 12, u których po spożyciu jeżówki możliwe jest wystąpienie uczulenia, w skrajnych przypadkach o bardzo intensywnym nasileniu. Z jeżówki powinny zrezygnować również kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane, z chorą wątrobą lub szpikiem kostnym.