Odzyskanie należnych pieniędzy może być trudnym procesem. W celu ich otrzymania można wykorzystać różne podejścia, w tym windykację długów lub zaangażowanie komornika. Na co warto się zdecydować? Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą praca windykator oraz komornika?
Windykacja długów – co warto o niej wiedzieć?
Windykacja polega na dochodzeniu należnych środków poprzez komunikację, negocjacje i, jeśli to konieczne, działania prawne. Można prowadzić ją we własnym zakresie albo skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej. Na czym dokładnie polega windykacja długów?
Windykacja zaczyna się od bezpośredniego kontaktu z dłużnikiem, aby przypomnieć mu o długu i zażądać zapłaty. Jeśli dłużnik jest chętny do uregulowania należności, można wynegocjować razem z nim plan spłaty. Jest to polubowny sposób rozwiązania problemu z zadłużeniem bez uciekania się do działań prawnych.
Warto przy tym wskazać, że windykator nie ma takich samych praw jak komornik sądowy Knurów – https://komornikgliwice.com/komornik-sadowy-knurow czy działający w innym mieście. Nie może on zajmować mienia dłużnika, a jedynie zachęcać go do spłaty zadłużenia.
Jeśli dłużnik nie odpowie na wezwanie lub nie dokona płatności, w takim przypadku windykator wszcząć postępowanie prawne, składając pozew w sądzie. Jeśli sąd orzeka na korzyść wierzyciela, w takim przypadku uzyskuje on uzyskać wyrok przeciwko dłużnikowi i może zgłosić się do kancelarii komorniczej.
Na podstawie orzeczenia sądu możesz skorzystać z legalnych metod egzekwowania długu przez komornika, takich jak zajęcie wynagrodzenia, zamrożenie konta bankowego lub ustanowienie zastawu na majątku dłużnika.
Komornik – kiedy można się do niego zgłosić?
Komornik jako funkcjonariusz publiczny posiada odpowiednie uprawnienia, które pozwalają mu na odzyskanie długu od dłużnika skuteczniej niż windykator. W jaki sposób można skorzystać z pomocy komornika?
W celu zgłoszenia się do kancelarii komorniczej należy uzyskać orzeczenie przeciwko dłużnikowi w drodze postępowania sądowego. Mając wyrok w ręku, który jest uprawomocniony, można udać się do komornika. Upoważnia on komornika do podjęcia określonych działań w celu odzyskania długu.
Komornik może zająć majątek dłużnika, taki jak mienie osobiste, pojazdy lub sprzęt, i sprzedać je na licytacji w celu uregulowania długu. Mogą również odwiedzić dłużnika, aby oszacować jego majątek.
Komornicy muszą przestrzegać ścisłych wytycznych i przepisów prawnych podczas egzekwowania mienia dłużnika. Ich działania podlegają nadzorowi, a dłużnicy mogą je zaskarżyć, na przykład wtedy, gdy komornik zajmie zbyt dużą kwotę na koncie.