Zakup samochodu to poważna decyzja. Trzeba wybrać specyfikację pojazdu, sprawdzić, czy ma funkcje, na których nam zależy, i zdecydować, w jaki sposób chcemy sfinansować zakup. A tutaj możliwości jest wiele. Można kupić samochód za gotówkę, podpisać umowę o leasing czy po prostu wziąć kredyt na samochód. Zaciągnięcie zobowiązania w banku, aby kupić wymarzone lub bardzo potrzebne auto, jest bardzo częstym wyborem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, biorąc kredyt na samochód?
Kredyt, który sfinansuje zakup samochodu
Jeśli nie możemy sfinansować zakupu auta z oszczędności, można wybrać zobowiązanie finansowe, które będzie dla nas łatwe do spłaty. O różnych opcjach inwestowania i oszczędzania, aby kupić auto, można przeczytać tutaj: https://inwestuj247.pl/. W banku na zakup auta można otrzymać różne rodzaje kredytów. Najpopularniejszy jest kredyt samochodowy, dedykowany dla zakupu pojazdu. Można też wybrać kredyt gotówkowy i jako cel kredytu podać zakup auta. Oba rozwiązania są równie popularne, ale są między nimi niewielkie różnice.
Warto jednak pamiętać, że leasing nie jest kredytem, choć faktycznie i tu spłaca się raty. Jednakże zawierając umowę leasingową, należy wpłacić minimalną wpłatę własną i w zależności od rodzaju leasingu będziemy płacić za najem pojazdu z prawem wykupu lub też po spłaceniu ostatniej raty leasingowej przejdzie on na naszą własność. W przypadku kredytu od razu celem podpisania umowy jest zakup pojazdu, który będziemy spłacać wraz z kolejną wpłaconą ratą kredytu.
Kredyt samochodowy – co warto o nim wiedzieć?
Według definicji kredyt samochodowy to zobowiązanie finansowe oferowane przez bank na zakup pojazdu. Może to być samochód osobowy, dostawczy, ale też może to być motocykl czy traktor. Ten kredyt jest zobowiązaniem celowym, a zatem może być zaciągnięty jedynie na zakup wybranego pojazdu. Oznacza to również, że kwota kredytu będzie równa cenie wybranego auta. Okres kredytowania jest ustalany indywidualnie, ale zwykle zamyka się w ramach 6 – 96 miesięcy. Warto wiedzieć, że można płacić raty równe, malejące, a nawet balonowe. Umowa może być więc skonstruowana w sposób, który będzie dla nas korzystny i zapewni nam łatwą spłatę zobowiązania.
Kredyty samochodowe są atrakcyjną opcją, ponieważ mają oprocentowanie niższe niż standardowy kredyt gotówkowy. Jest to możliwe, ponieważ kupowany na kredyt pojazd jest zabezpieczeniem kredytu. Za środki z tego kredytu można kupić pojazd nowy, jak i używany, a nawet samochód sprowadzony z zagranicy.
Kredyt gotówkowy – czy to dobry wybór?
Drugim popularnym rozwiązaniem jest standardowy kredyt gotówkowy, który bierzemy na cel zakupienia pojazdu. Kiedy będzie to dobre rozwiązanie? Możliwe, że mamy już znaczną część kwoty zakupu samochodu i brakuje nam zaledwie ułamka pełnej kwoty, aby kupić auto. Wtedy najłatwiej będzie otrzymać kredyt gotówkowy i przeznaczyć go na cel dofinansowania zakupu samochodu. Może być też tak, że nie chcemy, aby kupowane auto było zabezpieczeniem kredytu, i wybierzemy kredyt gotówkowy, gdzie takie zabezpieczenie nie jest ustanawiane, ale koszty kredytu będą za to wyższe.
Za środki wypłacone w ramach kredytu gotówkowego również można kupić nowy lub używany pojazd. Można sfinansować zakup auta z salonu, od dealera czy od osoby prywatnej. Nie trzeba również podawać szczegółów pojazdu w banku. Wystarczy określić, że celem zobowiązania jest zakup auta.
Kredyt gotówkowy jest też zobowiązaniem, które ma mało formalności i szybko można uzyskać odpowiedź z banku o przyznaniu kredytu lub odrzuceniu wniosku. Dlatego również dla osób, którym się spieszy, będzie to ciekawa opcja. Ten rodzaj kredytu można spłacać nawet przez 120 miesięcy, a to oznacza, że można liczyć na niskie raty, które nie nadszarpną naszego domowego budżetu. Dlatego jest interesującą alternatywą dla kredytu samochodowego.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła:
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/zalety-wady-kredytu-samochodowego/
https://direct.money.pl/artykuly/porady/kto-moze-zaciagnac-kredyt-samochodowy