Jak obniżyć opłaty za energię elektryczną? To pytanie pada zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych. Okazuje się, że nieskomplikowane przemeblowanie w mieszkaniu i zmiana codziennych nawyków pozwolą skutecznie zaoszczędzić na rachunkach.
Przeciętne gospodarstwo domowe co roku płaci za energię elektryczną średnio 1200 zł. Jak wynika z informacji upublicznionych przez dostawców prądu, do 30 procent tych kosztów „pochłania” lodówka, urządzenie działające przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Dalej znajduje się drobny sprzęt AGD, pralka, kuchenka elektryczna. Nie trzeba jednak rezygnować z tych urządzeń, obniżając swój poziom życia, by zmniejszyć opłaty za energię elektryczną. Wystarczy poznać kilka skutecznych sposobów na niższe rachunki za prąd.
Drobne przemeblowanie
Sporo oszczędności można zyskać, odpowiednio planując przestrzeń w kuchni. Lodówka może pochłaniać do 6 procent mniej energii przy obniżeniu temperatury otoczenia o 1C. Z tego względu najlepiej nie umieszczać urządzenia w pobliżu sprzętów wytwarzających ciepło: kuchenki, zmywarki czy grzejników. Podczas gotowania warto wietrzyć pomieszczenie. Do obniżenia rachunków za prąd przyczyni się też wykorzystywanie naturalnego światła. Stąd, podczas remontu mieszkania najlepiej malować ściany na jasny kolor, a przy projektowaniu domu – zadbać o odpowiednie usytuowanie pomieszczeń względem stron świata. Znajdujące się od strony wschodniej sypialnie, a od zachodniej pokój gościnny i gabinet do pracy pozwolą żyć zgodnie z naturalnym rytmem natury i zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Duże znaczenie mają też klosze do lamp: wykonane z jasnych przezroczystych materiałów lepiej przepuszczają światło.
Wymiana żarówek na energooszczędne
Skoro mowa o oświetleniu, to warto wspomnieć o żarówkach. Tradycyjne wolframowe nie najlepiej się sprawdzają w pomieszczeniach, w których świecą najdłużej w ciągu dnia. W salonie, gabinecie czy sypialni bardziej odpowiednie są żarówki halogenowe. Wytwarzają one do 70 procent światła więcej niż tradycyjne (żarówki wolframowe przekształcają na światło tylko 5 procent energii elektrycznej) i mają kilkukrotnie dłuższą żywotność. Żarówki energooszczędne – to także te ledowe. O ile tradycyjna pobiera około 100 watów, o tyle ledowa zużywa zaledwie 27 watów, zapewniając tyle samo światła.
Mniejszy pobór energii
Jak pokazują statystyki, Polacy co roku przepłacają za prąd niemal 800 mln zł, choć zmiana prostych nawyków codziennych pozwoliłaby im uniknąć tych wydatków. Gotując wodę, należy wlewać do czajnika dokładnie tyle wody, ile potrzeba do zalania herbaty. Korzystanie z przykrywki podczas gotowania skraca czas potrzebny do przyrządzenia potrawy. Dużą stratą energii gwarantuje też gotowanie zamrożonych produktów. Przed wstawieniem ugotowanego jedzenia do lodówki, należy go schłodzić do temperatury pokojowej. W przeciwnym razie urządzenie może trzykrotnie zwiększyć pobór energii. Oszczędza prąd (ale też wodę) zmywarka, można ją bowiem zaprogramować na godzinę, w której jest niższa taryfa za energię. Podobnie jest z pralką. Pranie należy też ustawiać przy pełnym załadowaniu bębna. Spore oszczędności daje również: wyłączenie światła w pomieszczeniach, z których nikt nie korzysta, wyjmowanie ładowarek z gniazdka po użyciu, niepozostawianie na noc komputerów w trybie pracy.
Klasa energetyczna AGD
Kupując sprzęt gospodarstwa domowego, warto przyjrzeć się jego klasie energetycznej. Obecnie wszyscy producenci urządzeń zasilanych prądem są zobligowani do informowania konsumentów o tym, na ile dany produkt jest efektywny energetycznie. Informacje na ten temat można znaleźć na etykiecie – kryją się one pod symbolem „+” i literą A. Im więcej jest plusów po literze, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne. Dla przykładu: produkt klasy A wymaga do 15 procent więcej prądu niż A+ i do 40 procent więcej niż A++. Wyższe zużycie energii będzie miało miejsce przez cały okres użytkowania AGD, co jest tym bardziej ważne, że sprzęty gospodarstwa domowego są kupowane na lata. Dokonywanie racjonalnych wyborów i drobna zmiana codziennych nawyków pozwoli więc zaoszczędzić na rachunkach, obniżając opłaty za energię elektryczną. Dodatkowe sposoby codziennego oszczędzania energii elektrycznej znajdziesz na stronie: https://www.rwe.pl/pl/o-firmie/porady-dla-domu.