W Polsce herbicydy są najczęściej i najchętniej używanymi środkami ochrony roślin. W 2014 roku, w przeliczeniu na ilość substancji aktywnych, stanowiły prawie 60% wszystkich sprzedanych pestycydów.
Zarejestrowanych w Polsce jest ponad 65 różnych substancji aktywnych herbicydowych. Do najpoplarniejszych z nich należą: petoksamid, glifosat, chlorotoluron, tifensulfuron oraz sulfosulfuron. Substancje te charakteryzują się różnymi mechanizmami działania i spektrum zwalczania chwastów, dlatego stworzyliśmy przegląd tych najpopularniejszych. A jeśli stosujesz herbicydy, warto zapoznać się z informacją jak stosować środki ochrony roślin >>
Substancja aktywna – Petoksamid
Jest substancją aktywną należącą do grupy chemicznej chloroacetamidów. Mechanizm jej działania polega na blokowaniu syntezy kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach, w wyniku czego następuje zachamowanie podziału komórkowego i różnicowania się tkanek chwastów. Prowadzi to do zamierania rozwijających się roślin. Petoksamid może być stosowany doglebowo, jak i naliste. Transport substancji czynnej odbywa się w obu kierunkach pomiędzy częściami nadziemnymi i podziemnymi roślin. Do chwastów wrażliwych należą m. in. jasnota purpurowa, chwastnica jednostronna, krzywoszyj polny, gorczyca polna, przetacznik perski, rdest plamisty, szarłat szorstki, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne oraz wilczomlecz obrotny.
Możliwe zastosowanie to uprawy rzepaku ozimego oraz kukurydzy.
Substancja aktywna – Glifosat
Należy do grupy chemicznej aminofosforianów. Działanie glikosatu polega na hamowaniu powstawania enzymu syntazy 5-enolopirogroniano-szikimowo-3-fosforanowej. Enzym ten jest niezbędny do biosyntezy przez roślinę trzech niezbędnych aminokwasów fenyloalaniny, tyrozyny oraz tryptofanu. Roślinami wrażliwymi na jego działanie jest duża ilość gatunków jedno- i dwuliściennych, w tym gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jaskier polny, niezapominajka polna, komosa biała, kostrzewa łąkowa, starzec zwyczajny, rzodkiew świerzepa, perz właściwy, przetacznik, bluszczyk perski, przymiotno kanadyjskie, przytulia czepna, rumian polny, rumianek pospolity, szarłat szorstki, wiechlina roczna, tasznik pospolity oraz żółtlica drobnokwiatowa.
Może być zastosowany do niszczenia chwastów w plantacji, pod warunkiem że rośliny uprawne nie będą miały z nim kontaktu oraz do desykacji.
Substancja aktywna – Chlorotoluron (CTU)
Należy do pochodnych mocznika. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu procesu fotosyntezy. CTU skuteczne jest w niskich temperaturach, nawet przy okresowych przymrozkach.
Sunstancja wnika w głąb roślin zarówno poprzez ich części nadziemn i podziemne. Do chwastów wrażliych należą: chaber bławatek,komosa biała, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, jaskier polny, miotła zbożowa, niezapominajka polna, poziewnik szorstki, rdest ptasi, rumian polny, rumianek pospolity, sporek polny, tasznik pospolity, tobołki polne oraz wiechlina roczna. Chlorotoluron może być stosowany w zasiewach zbóż ozimych.
Substancja aktywna – Tifensulfuron
Należy do grupy chemiznej pochodnych sulfonymocznika. Jego działanie polega na hamowaniu działania enzymu syntetazy mleczanowej, odpowiedzialnej za biosyntezę aminokwasów rozgałęzionych w roślinie. Prowadzi to do zahamowania wzrostu chwastów.Wnika w głąb roślin głównie poprzez ich części naziemne. Preparaty zawierające tifensulfuron przeznaczone są do ochrony zbóż przed takimi chwastami jak gorczyca polna, gwiazdnica polna, szarłat szorstki, rumian polny, rzodkiew świrzepa, samosiewy rzepaku oraz tobołki polne.
Substancja aktywna – Sulfosulfuron
Jest pochodną sulfonymocznika. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy aminokwasów waliny oraz izoleucyny. Niektóre rośliny potrafią szybko metabolizować tą substancję aktywną, z czego wynika jej selektywność. Wnika w głąb roślin zarówno poprzez ich części podziemne, jak i naziemne. Do chwastów wrażliwych należą m. in. chwastnica jednostronna, rdest plamisty, rumianek pospolity, dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, gorczyca polna, iglica pospolita, miotła zbożowa, perz właściwy, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, rzodkiew świrzepa, samosiewy rzepaku, stokłosy, stulicha psia, tasznik pospolity oraz tobołki polne. Sulfosulfuron może być stosowany w zasiewach zbóż pszenicy jarej i ozimej oraz pszenżyta ozimego.