Płytki patchwork to szczególny rodzaj kafli. Powstały jako skutek inspiracji sztuką łączenia różnych materiałów i wzorów. Mają oryginalny wygląd, mogą nawiązywać do motywów roślinnych lub geometrycznych. Często są wielokolorowe, choć producenci glazury oferują także modele w stonowanych barwach ‒ szarościach, brązach lub beżach.
Gdzie układać płytki patchworkowe? Kuchnia, łazienka, wiatrołap
Ze względu na praktyczność płytek patchworkowych często pojawiają się one w pomieszczeniach takich jak kuchnie i łazienki. Tworzą ciekawe zestawienia z białą armaturą oraz odcieniami szarości, czerni i niebieskiego. Dzięki nim łatwo wydzielimy strefy w łazience, np. strefę kąpielową i relaksu. Drobne desenie na każdym kaflu ożywią też wystrój wiatrołapu oraz pralni. Planując aranżację z wykorzystaniem tego typu płytek, warto wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia oraz to, czy ma ono dostęp do naturalnego źródła światła. Wzorzyste elementy wykończenia mogą bowiem zdominować wystrój i sprawić, że wnętrze optycznie się pomniejszy.
Ściany, na których planujemy ułożyć płytki, powinny zostać odpowiednio przygotowane. Podstawę konstrukcji pomieszczenia może stanowić bloczek betonowy ytong, który po pokryciu tynkiem powinien zostać równomiernie i dokładnie zagruntowany. Dopiero na takie podłoże można nakładać klej do płytek. Zachowując taką kolejność, zyskujemy pewność, że płytki będą trwale i równo przylegać do ściany.
Patchwork na płytkach ‒ z jakim stylem się komponuje?
Płytki z motywem patchworkowym to atrybut pomieszczeń urządzanych w stylu prowansalskim i rustykalnym. Pasują do drewnianych dekoracji i kamiennych blatów. Decydując się na ułożenie takiego rodzaju płytek, najlepiej przeznaczyć na nie tylko jedną płaszczyznę ‒ ścianę lub podłogę. Zbyt duże natężenie wzorzystych ornamentów spowoduje efekt ciężkości i chaosu. Patchworkowe kafle mogą pojawić się też we wnętrzach eklektycznych i minimalistycznych. Zestawione z prostymi formami mebli i oszczędnymi dekoracjami będą znajdować się na pierwszym planie, ale nie zaburzą harmonii stylu. Ten typ wzornictwa może także dopełniać stylizacje utrzymane w tonie glamour. Do takich zestawień najlepiej wybierać ceramikę w stonowanych odcieniach i ze wzorami nawiązującymi do grafiki ‒ czyli bazującymi na kołach, pasach lub kwadratach ‒ a nie z motywami florystycznymi. Przemawia za tym fakt, że meble i materiały typowe dla wnętrz glamour same w sobie mają już wystarczająco miękką i dekoracyjną formę. Biało-czarne kompozycje płytek odnajdą się także w kompozycjach pomieszczeń w stylu francuskim i nowoczesnym, w których łagodnie pojawia się motyw vintage.