Tuner DVB-T to urządzenie niezbędne, by móc korzystać z cyfrowej telewizji naziemnej. Najnowsze modele telewizorów posiadają z reguły wbudowany tuner, jednak te nieco starsze mogą nie być w niego wyposażone. Nie oznacza to konieczności wymiany odbiornika na nowy — wystarczy dokupić tuner zewnętrzny, który zostanie zainstalowany między telewizorem a anteną. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego praktycznego urządzenia.
Do czego służy tuner DVB-T?
Nazwa „tuner DVB-T” wielu osobom może nic nie mówić — tymczasem jest to po prostu dekoder cyfrowej telewizji naziemnej. To właśnie dzięki niemu możliwe jest odbieranie cyfrowego sygnału telewizyjnego i cieszenie się niezwykle szeroką ofertą programową.
Możliwość zakupienia dekodera zewnętrznego to duże ułatwienie dla wielu osób, które z różnych powodów nie chcą wymieniać telewizora na nowszy model, posiadający wbudowany tuner.
Najważniejsze parametry tunera
Na rynku znajdziesz szeroką gamę dekoderów (sprawdź tutaj jak kupić tani tuner DVB-T). Na co zwrócić uwagę, by się nie pogubić?
Kluczowe jest, by był on odpowiednio dopasowany do polskiego standardu kodowania — powinien kodować sygnały MPEG-4 oraz MPEG-2. Musi również dać się podłączyć do konkretnego odbiornika telewizyjnego, dlatego istotna jest kwestia tzw. wejść. Wśród różnych opcji jest np. złącze HDMI czy złącze analogowe typu SCART bądź Component Video.
Kolejną ważną kwestią jest zgodność rozdzielczości obsługiwanej przez dekoder i tej, w jakiej nadawane są programy, które zamierzasz oglądać. Obecnie rozdzielczość HD jest standardem, a tuner obsługujący jedynie SD nie będzie w stanie odbierać tego typu programów.
Zadbaj o jakość dźwięku
Jeśli chcesz cieszyć się wysokiej jakości efektami dźwiękowymi, postaw na tuner dający takie możliwości. Dekodery można podzielić na dwa typy; w pierwszym z nich dźwięk przesyłany jest tym samym złączem co obraz, w drugim specjalnym osobnym złączem audio. Wśród typowych gniazd audio znajdziesz np. Jack, Cinch czy RCA cinch. Atrakcyjną alternatywą dla wielbicieli wysokiej jakości odbioru są tunery mające opcję tzw. „dźwięku przestrzennego”.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Kupując tuner DVB-T, warto zwrócić uwagę także na rodzaj i liczbę wejść — z reguły są to wejścia USB oraz mini USB. Ich większa liczba zwiększa funkcjonalność urządzenia i pozwala np. na wygodne podłączenie urządzenia zewnętrznego.
Nieco droższe dekodery mogą posiadać wiele dodatkowych opcji, które znacznie zwiększą komfort użytkowania oraz dostępną funkcjonalność. Jedną z atrakcyjnych dodatkowych funkcji jest np. nagrywanie filmów i programów na dysk twardy, pamięć przenośną czy dysk zewnętrzny. W ten sposób już nigdy nie przegapisz swojego ulubionego serialu! A opcja twin tuner pozwoli Ci nagrać film nadawany na kanale, którego aktualnie nie oglądasz.
Dobrej jakości tuner DVB-T pozwoli również na wygodne odtwarzanie filmów oraz innych multimediów — za jego pomocą bez problemu zorganizujesz pokaz zdjęć lub ustawisz własną muzyczną playlistę. Okazuje się zatem, że to proste i niedrogie urządzenie może znacznie rozszerzyć funkcjonalność nawet nieco starszego odbiornika telewizyjnego.