Juka ogrodowa – sprawdzony sposób na piękny ogród

Jukka ogrodowa, karolińska (Yucca filamentosa) to jedna z najmodniejszych bylin ostatniej dekady. Jest chętnie wprowadzana do ogrodów, gdyż nadaje im pewnej egzotyki a w dodatku ma efektowny, oryginalny wygląd. Jej zastosowanie jest wszechstronne a uprawa względnie łatwa. Co warto wiedzieć w tym temacie?

--- REKLAMA ---

Jukka ogrodowa to wysoka i rozłożysta bylina osiągająca nawet do 150cm wysokości w czasie kwitnienia. Tworzy okazałe rozety złożone z mięsistych, mieczowatych liści (zielonych, zielono-białych, zielono-żółtych) o długości 30-40cm. Kwitnie od czerwca do lipca.

Kwiaty juki są dzwonkowate, kremowobiałe, zebrane grupowo na szczycie długich pędów kwiatostanowych.

Jukka ogrodowa jest dekoracyjna zarówno z liści jak i kwiatów. Jej zastosowanie w ogrodzie jest różnorodne, dużo zależy od zmysłu estetycznego, dobrego pomysłu oraz spełnienia podstawowych potrzeb gatunku.

1. Spektrum zastosowań jukki ogrodowej – bylina do zadań specjalnych

Jukka to jedna z najcenniejszych roślin sadzonych wzdłuż nawierzchni, w szczególności głównej ścieżki prowadzącej do domu (lub podjazdu). Uprawiana w dwóch rzędach, niezbyt gęsto daje niesamowity efekt, szczególnie w okresie kwitnienia. W rabatach pełni podwójną rolę: jest główną dekoracją w okresie kwitnienia i wypełniaczem poza kwitnieniem.

Z reguły jukkę ogrodową uprawia się w kamienistych i żwirowych rabatach. Ponadto można ją spotkać w wydzielonych miejscach na trawniku, przy murach oraz ogrodzeniach. Okazy uprawiane w pojemnikach nadają się do dekoracji drzwi wejściowych, balkonów lub tarasów.

Jukka karolińska pasuje do różnych ogrodów z wyszczególnieniem stylu minimalistycznego, angielskiego i mało znanego w Polsce stylu śródziemnomorskiego. To gatunek, który bardzo dobrze „łączy” się z nowoczesną architekturą i popularnymi materiałami takimi jak gabiony oraz beton ozdobny.

Jukka może być wykorzystywana również jako kwiat cięty. Najlepiej ścinać ją w fazie, gdy połowa kwiatów jest już rozwinięta.

2. Jukka karolińska – najważniejsze aspekty uprawy

Jukka karolińska jest rośliną raczej łatwą w uprawie i przy zapewnieniu dobrych warunków nie sprawia problemów. Należy starannie dobrać stanowisko – powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Jukka posadzona w cieniu będzie słabo kwitła lub w ogóle nie wytworzy pędów kwiatostanowych. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, dobrze zdrenowane.


źródło: https://www.bilscy.info/juka-karolinska-ogrodowa

Zastoiny wody to jeden z najbardziej niekorzystnych czynników powodujący choroby a nawet zamieranie. Inny to mróz – roślina może przemarzać, dlatego przed nadejściem zimy jukka karolińska powinna być okrywana białą włókniną i solidnie ściółkowana, a egzemplarze uprawiane w pojemnikach przed nadejściem mrozów trzeba przenieść do pomieszczenia.

Jukkę najlepiej sadzić w okresie wiosennym. Miejsce powinno być przemyślane, gdyż nie znosi przesadzania.

Jukka ogrodowa nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy zaleca się podlewać, starsze dobrze znoszą suszę. Nawożenie wykonuje się sporadycznie, 1-2 razy w sezonie w przypadku gleb mało zasobnych. Po kwitnieniu można usunąć pędy kwiatostanowe, aby nie osłabiały byliny. Jukka ogrodowa to roślina długowieczna, w jednym miejscu może rosnąć przez kilkanaście do kilkudziesięciu lat. 

Uprawa jukki karolińskiej to sprawdzony sposób na piękny ogród. Bylina nadaje niesamowitego, dzikiego a jednocześnie egzotycznego akcentu w zielonym zakątku. Warto ją wprowadzać ze względu na niewątpliwe walory dekoracyjne a także małe wymagania.

Autorem artykułu jest sklep internetowy: https://www.bilscy.info/

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments