Odpowiednio dobrane dekoracje do akwarium uzupełnią jego wygląd zgodnie z naszymi pomysłami i tak, aby akwarium pasowało do wnętrza. Dekoracje mają nie tylko znaczenie estetyczne. Pomogą one rybom stworzyć przyjemne środowisko i podzielić akwarium na poszczególne terytoria, które w razie potrzeby zapewnią schronienie mniej dominującym rybom.
Dno akwarium
Najpierw skupmy się na dnie akwarium. Jeśli masz w akwarium żywe rośliny, dno zbiornika przykryj drobnym piaskiem i umieść na nim żwir. Dno można również przykryć podłożem dla żywych roślin, które przyczynią się do ich zdrowego wzrostu i pozwolą na większą przepuszczalność wody w porównaniu do żwiru. Jeśli masz w akwarium tylko sztuczne rośliny, możesz użyć żwiru dowolnej wielkości.
Rośliny akwariowe
Wielu akwarystów ma dylemat, czy umieścić w akwarium żywe rośliny, czy sztuczne rośliny. Żywe rośliny są bardzo ładne i pomagają utrzymać równowagę biologiczną. Wymagają jednak nawożenia, przycinania i światła. Na ich wzrost wpływa nie tylko światło, ale także walory wody i gatunki ryb hodowlanych – niektóre ryby gryzą rośliny. Szczególnie rośliny o miękkich liściach i łodygach. Jeśli więc hodujesz ryby żywiące się roślinami, wybierz rośliny odporne. Kolejną zaletą jest to, że nie gniją tak łatwo jak rośliny o miękkich liściach i nie masz tyle pracy, aby oczyścić akwarium. Niższe rośliny sadzić z przodu akwarium tak, aby ryby mogły swobodnie pływać po całej jego długości i były dobrze widoczne w akwarium. Wyższe rośliny umieść z tyłu akwarium, gdzie utworzą efektowne żywe tło.
Dekoracje do akwarium
Wybierając dekoracje do akwarium, zawsze bierz pod uwagę, że mają one nie tylko charakter dekoracyjny, ale powinny również służyć jako schronienie dla ryb przed bardziej terytorialnymi osobnikami. Na przykład kamienie lawowe, do których można przykleić rośliny. Różne korzenie są również dobrą kryjówką dla ryb. Jednak używaj tylko sprawdzonych korzeni ze sklepu, który na pewno jest wolny od pleśni lub pasożytów. W celu zwiększenia bezpieczeństwa ugotuj korzeń i pozwól mu się zaparzyć – wtedy woda w akwarium nie stanie się tak brązowa.
Jako dekoracje do akwarium możesz wykorzystać kamienie, korzenie, jaskinie, piaskowce, muszle, skrzynie, czaszki, zamki, kotwice, wraki, różne figury, pomost z chatą oraz ceramiczne lub świecące dekoracje i wykorzystać je do stworzenia zapierającej dech w piersiach scenerii.
Dekoracje naturalne
Uważaj na dekoracje, które przynosisz do akwarium z natury. Mogą nie nadawać się do akwarium, ponieważ mogą uwalniać do wody toksyczne lub inne szkodliwe substancje. Na przykład duża liczba muszli morskich może uwalniać do wody duże ilości wapnia, co jest niepożądane. W pierwszej kolejności należy wygotować wszystkie dekoracje i pozbyć się ewentualnych bakterii tak, aby zamiast estetycznej przyjemności z widoku akwarium nie musieć borykać się z niedogodnościami w postaci wprowadzonych pasożytów czy pleśni.
Z tego względu najlepiej zaopatrywać się w żywe dekoracje roślinne w sprawdzonym miejscu, gdzie mamy pewność ,że zostały one oczyszczone.