Zastosowanie klimatyzacji zimą

O zakupie klimatyzacji decydujemy się latem, kiedy wysokie temperatury stają się bardzo męczące. Powiew przyjemnego chłodnego powietrza w mieszkaniu przynosi ulgę, zadbaj o dobre samopoczucie przez cały rok i przekonaj się że klimatyzacja zimą może stać się niezbędna. Jakie są zastosowania klimatyzacji zimą i jaką wybrać?

--- REKLAMA ---

Klimatyzatory na zimę:

 • Klimatyzatory stacjonarne typu split – składają się z dwóch jednostek (wewnętrznej i zewnętrznej) będącymi wymiennikami ciepła. W mieszkaniu instaluje się parownik (jednostkę wewnętrzną), a na budynku lub balkonie skraplacz (jednostkę zewnętrzną).

  Jednostki połączone są chłodniczymi rurami z gazem (czynnikiem roboczym). Klimatyzacja typu split wymaga fachowej instalacji i przeciągnięcia rur chłodniczych przez ścianę.
 • Klimatyzatory przenośne (monobloki) z funkcją grzania – działają na takiej samej zasadzie co klimatyzatory stacjonarne typu split, ale parownik, skraplacz i czynnik roboczy są w jednym urządzeniu.

  Zamiast jednostki zewnętrznej do klimatyzatora przenośnego dołączona jest rura wyrzutowa, samodzielnie instalowana w uchylonym oknie. Co ważne nie wymaga okresowego nabijania jak klimatyzator stacjonarny typu split.

  Jeśli klimatyzator nie posiada rury wyrzutowej lub zewnętrznego agregatu to jest to klimatyzer (klimator), który działa na innej zasadzie i nie ma funkcji grzania mieszkania.

Jak działają klimatyzatory zimą

Klimatyzatory utrzymują stałą, niską lub wysoką temperaturę w pomieszczeniu. Działają podobnie jak lodówka.

Powietrze z mieszkania zasysane jest przez wentylator w parowniku za pomocą chłodniczego gazu, które następnie trafia do skraplacza.

Klimatyzator przenośny działa na takiej samej zasadzie, z tym, że cały proces ogrzewania odbywa się w jednym urządzeniu, a chłodne powietrze wypuszczane jest rurą wyrzutową.

Chłodzące działanie klimatyzatorów można odwrócić (parownik staje się skraplaczem) i urządzenie zacznie pełnić funkcję grzewczą, nawet jeśli na zewnątrz jest aż -15°C.

Klimatyzator zimą może:

 • osuszać – usuwać nadmiar wilgoci w pomieszczeniu
 • wentylować – wymieniać powietrze, odświeżając mieszkanie
 • ogrzewać – podnosić temperaturę do nawet 30 st.C

Ogrzewanie klimatyzatorem przenośnym się opłaca

Klimatyzator przenośny ma większą sprawność grzewczą niż grzejnik. Emituje większą moc cieplną w stosunku do mocy elektrycznej, którą popiera.

Cena klimatyzatora przenośnego z funkcją ogrzewania to koszt od 700 zł – 2000 zł. Koszt miesięczny ogrzewania przy kilkugodzinnym eksploatowaniu urządzenia może wynosić ok 3 zł dziennie.

Generalnie ogrzewanie mieszkania klimatyzatorem przenośnym jest energooszczędne, bardzo wygodne, szybkie i ekologiczne,nie emituje szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń, więc ogrzewanie klimatyzatorem przenośnym polecane jest dla alergików i astmatyków.

Klimatyzator przenośny posiada dodatkowe funkcje:

 • Timer – umożliwiający automatyczne wyłączenie klimatyzatora po upływie ustawionego czasu, sygnalizator napełnienia zbiornika skroplin – zbiornik na skropliny należy kontrolować i po uzupełnieniu go opróżniać. Funkcja sygnalizacji poprawia komfort użytkowania automatycznie informując o zapełnieniu.zbiornika.
 • Funkcja swing – powietrze wypuszczane jest pod różnym kątem za pomocą ruchomych klapek.
 • Wifi – może być sterowany za pomocą aplikacji mobilnej i WiFi.

Ranking klimatyzatorów przenośnych

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments