Drewniane ławy do salonu – sposób na ocieplenie szarego wnętrza

Współcześnie wyposażenie salonu nie jest sprawą tak oczywistą jak jeszcze kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Teraz w tym najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu domu może panować dość duża różnorodność aranżacyjna: od wystroju klasycznego po minimalistyczną nowoczesność. Jednak nie zmienia się jedna rzecz. W każdym takim pomieszczeniu potrzebny jest stoli kawowy, który będzie pełnić rolę użytkową, ale także dekoracyjną. W popularnych obecnie wnętrzach w odcieniach szarości, bardzo dobrze prezentować będą się ławy drewniane.

---REKLAMA ---

Jak wybrać ławę do salonu?

Ława kawowa pełni w salonie jedną z ważniejszych ról, często też znajduje się w jego centralnym punkcie. To taki element wystroju, który służy do serwowania kawy i mniejszego poczęstunku dla gości siedzących na meblach wypoczynkowych. Taki stolik jest też oczywiście praktyczną częścią salonu dla domowników, bo codziennie może być wykorzystywany w części telewizyjnej pomieszczenia, kiedy to będzie odkładać się na niego wszystkie potrzebne rzeczy. Mogą też bawić się przy nim dzieci. Stoliki i ławy do salonu zazwyczaj dobiera się w zależności od wybranego wystroju wnętrza salonu. Mogą być to meble szklane, z elementami metalu, a także te wykonane z materiału naturalnego, czyli drewna. Te ostatnie wykonywane są na tak różne sposoby, że można wpasować je do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Można wtedy spodziewać się, że drewniane ławy do salonu staną się idealnym dopełnieniem wnętrza – zarówno pod względem praktycznym, jak i pod względem estetycznym. Drewno jest materiałem ciepłym wizualnie, dodaje wnętrzom przytulności, dlatego też wygląda szczególnie dobrze we wnętrzach urządzanych w „zimnych kolorach”. Tak popularne w ostatnich latach szarości będą doskonale przełamane ławą z drewnianym blatem albo w całości wykonaną z drewna. Mebel sprawi wtedy, że pomieszczenie będzie wydawać się znacznie bardziej ciepłe, a kącik wypoczynkowy będzie wyglądał naprawdę przyjaźnie, ponieważ drewno ma w sobie niezwykły urok i kojarzy się z przytulnością domowego ogniska.

Ławy z drewna do salonu

Drewniany stolik ustawiany w salonie przed kanapą albo w towarzystwie foteli, może stanowić komplet z pozostałymi meblami w pomieszczeniu (tzn. pochodzić z tej samej kolekcji). Można też jednak zdecydować się na zastosowanie kontrastu – wybierając ławę do salonu w całkiem odmiennym stylu od innych elementów wystroju. Taki drewniany stolik kawowy do salonu będzie się wtedy wyróżniał – swoją kolorystyką czy nawet zupełnie innym wyglądem. Decyzja o spójności albo oryginalności tego mebla będzie oczywiście zależeć od tego jakie się ma preferencje i jaki efekt końcowy chce się uzyskać. Jeśli chodzi o samą kolorystykę ławy, to elementy kontrastowe będą najbardziej pasować do pokoi dziennych urządzonych w stylu nowoczesnym. W takich wnętrzach ustawić można drewniane ławy w kolorystyce bieli lub czerni. Mogą być to meble w matowym albo połyskliwym wykończeniu. Kontrast może stanowić nie tylko kolor, ale samo wykorzystanie drewnianej ławy, kiedy inne meble zostały wykonane z innych materiałów. To także rozwiązanie dla wnętrz, które nie są urządzane w stylu tradycyjnym. Natomiast w salonach zdecydowanie bardziej klasycznych, pojawić się może drewniany stolik kawowy (np. o barwie mahoniu czy głębokiego brązu), który swoją barwą będzie pasował idealnie do reszty salonowych mebli – także wykonanych z drewna. Można także zdecydować się ustawienie w salonie mebli w różnych odcieniach tego samego drewna. Ława może zostać wtedy wykonana na przykład z dębu naturalnego albo bielonego (szczególnie w salonach w stylu skandynawskim). Co ważne, takie ławy można łatwo wpasować do różnego rodzaju pomieszczeń (także jeśli chodzi o ich rozkład i wielkość), ponieważ producenci proponują obecnie bogatą ofertę drewnianych stolików. Mogą mieć one różne kształty i rozmiary. Nadal jednymi z najpopularniejszych są ławy prostokątne, które są też bardzo praktyczne, bo mieści się na nich wiele rzeczy. W mniejszych salonach (albo w zależności od upodobań), znaleźć się mogą drewniane ławy:
– kwadratowe,
– okrągłe,
– owalne,
– o nieregularnych kształtach.

Zapewniają one taką samą funkcjonalność co ławy drewniane prostokątne, są czasem jedynie nieco mniejsze. Warto też dodać, że okrągłe ławy są niezwykle stylowe i dodają wnętrzom delikatności oraz łagodności. Wszystkie rodzaje ław można z powodzeniem stosować zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych pomieszczeniach. Bardzo ciekawą opcją są obecnie stoliki składające się z kilku elementów. Razem tworzą one duży blat, a rozdzielone wykorzystywać można np. w różnych częściach salonu.

Drewniane ławy do salonu

Najbardziej klasyczne ławy są wykonywane z drewna dębowego lub bukowego. Oprócz niepowtarzalnego wyglądu, są też wtedy niezwykłe trwałe i wytrzymałe. Tak jak było to wspomniane już wcześniej, ławy stworzone z naturalnego drewna będą też ocieplać szare wnętrza. Jeśli chodzi o wykończenie, to niemal wszystkie ławy wykonywane są z jednorodnego drewna albo sklejki (o wybranym wzorze). Mogą być to konstrukcje proste i minimalistyczne. Jednak w wielu przypadkach uroku takim meblom dodają dodatkowe elementy ozdobne, takie jak intarsja drewniana czy frezy. Na rynku znaleźć też można ławy drewniane z szybą, która zwykle jest umieszczona tylko w centrum ławy. Nie pełni wtedy żadnych funkcji praktycznych, ale dekoracyjne, zapewniając też miłą dla oka przejrzystość. Ławy z dodatkiem szkła sprawdzają się w mniejszych salonach, ponieważ nie są masywne i dają wizualnie wrażenie lekkości. Niektóre z ław mogą być w całości wykonane z drewna (łącznie z nogami), inne stanowią połączenie drewnianego blatu i metalowego stelażu. Jednak tak naprawdę każda z drewnianych ław, ze względu na ich wyjątkowy charakter, doda wnętrzu subtelnego wdzięku. Meble z naturalnego drewna zalicza się bowiem do kategorii pięknych przedmiotów codziennego użytku. Są to też meble uniwersalne, które wpasują się do każdego salonu, zapewniając komfort użytkowania, ocieplenie i poprawę atrakcyjności wizualnej pomieszczenia.

REKLAMA