Decyzja o rozpoczęciu studiów wyższych oraz o kierunku kształcenia podejmowana jest zazwyczaj w czasie ostatnich lat nauki w szkole średniej. Opiera się ona zazwyczaj na:
- dyskusjach z rówieśnikami,
- chęci lub konieczności podążania śladem rodziców,
- większym zainteresowaniu niektórymi przedmiotami szkolnymi,
- hobby,
- informacjach uzyskanych od doradców zawodowych lub przedstawicieli uczelni, zapraszanych do szkoły.
Zdarza się, że wybrany w ten sposób kierunek wiąże się z małym prawdopodobieństwem znalezienia pracy w zawodzie lub pracy satysfakcjonującej pod względem finansów lub możliwości rozwoju. Jak zatem wybrać, by nie żałować?
Czym kierować się przy wyborze uczelni i kierunku studiów?
Warto zasięgnąć wiedzy, jakie profesje i zawody mogą liczyć na zainteresowanie pracodawców. Konieczne jest również wytypowanie kilku uczelni i zebranie wiadomości na ich temat. Aby uznać uczelnię za dobrą, powinna ona spełniać kilka podstawowych warunków.
- Umożliwiać studentom uzyskanie staży i praktyk zawodowych. Pozwoli to na lepsze zapamiętanie zdobytej wiedzy, a przede wszystkich wykorzystanie jej w praktyce.
- Posiadać silne powiązania z przemysłem, biznesem i sektorem prywatnym. Dzięki temu przekazywana studentom wiedza jest na bieżąco aktualizowana, a przez to nie oderwana od rzeczywistości. To kryterium spełniają studia na Vistuli: https://vistula.edu.pl/oferta-edukacyjna/i-stopnia-licencjackie.
- Dbać o rozwój kariery i możliwości zatrudnienia dla absolwentów.
- Mieć dobrze wyposażone i nowoczesne laboratoria i centra badawcze.
- Posiadać wysoko kwalifikowaną i doświadczoną kadrę nauczycieli akademickich, posiadających zarówno praktyczną wiedzę na temat wykładanych zagadnień, jak i umiejętności przekazania posiadanej wiedzy.
- Oferować bogaty wybór kierunków i programów studiów. Sprawdź ofertę uznanej warszawskiej uczelni Vistula: https://vistula.edu.pl/oferta-edukacyjna/i-stopnia-inzynierskie.
Oczywiście nie bez znaczenia są również ewentualne koszty związane z dojazdami czy wyjazdem poza miejscem zamieszkania i konieczność opłacenia akademika lub stancji. Jednak możliwość studiowania online pozwala ograniczyć nawet takie wydatki.