Co wpływa na ilość punktów w BIK?

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe bardzo często sprawdzają historię kredytową potencjalnego klienta w BIK-u. Czy znasz czynniki, od których zależy ilość zgromadzonych w tej bazie punktów? Dowiedz się, w jaki sposób jest wyliczana ocena punktowa.

---REKLAMA ---

Czym jest ocena punktowa?

Wszystkie instytucje zajmujące się udzielaniem pożyczek i kredytów, dokonują oceny ryzyka wiążącego się z pożyczeniem pieniędzy danemu klientowi. Decyzja jest podejmowana przede wszystkim na podstawie oceny punktowej, która jest obliczana przy użyciu specjalnej formuły matematycznej.

Ocena punktowa umożliwia zarówno bankom, jak i firmom pożyczkowym podjęcie decyzji o tym, czy dany wniosek rozpatrzyć pozytywnie, czy też odrzucić. Zasada jest prosta – im więcej punktów zgromadzisz na koncie, tym rzetelniejszym jesteś klientem w oczach pożyczkodawcy.

Jakie czynniki wpływają na ilość punktów zgromadzonych w BIK?

Są cztery czynniki, które mają znaczenie, gdy mowa o ilości punktów widniejących przy nazwisku klienta w BIK:

  • terminowość spłaty zobowiązania

To główny i najważniejszy czynnik wpływający na ilość punktów. Terminowa spłata zobowiązań oznacza, że na koncie zgromadzisz wiele punktów. Im dłuższe opóźnienia w spłacie kredytów czy pożyczek, tym punktów mniej.

  • aktywność kredytowa

Liczba punktów w BIK jest uzależniona również od aktywności kredytowej. Jeżeli często korzystasz z pożyczek lub kredytów, Twoja ocena będzie niższa. W przyszłości planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Już teraz pozbądź się karty kredytowej i spłać część zobowiązań.

  • częstotliwość ubiegania się o kredyty

Częste ubieganie się o kredyty i pożyczki może mieć negatywne odzwierciedlenie w ilości zgromadzonych punktów. Niższa ocena punktowa będzie występować wówczas, gdy w przeszłości Twoje wnioski zostały rozpatrzone negatywnie.

  • sposób korzystania z limitów

Masz kartę kredytową lub limit na koncie? Jeżeli często wykorzystujesz przyznane przez bank limity, musisz liczyć się z tym, że liczba punktów przy Twoim nazwisku zostanie obniżona. Aby zwiększyć liczbę punktów, nie wykorzystuj wszystkich przyznanych limitów.

Zła historia kredytowa? Wciąż masz szansę na pożyczkę

Miałeś problemy ze spłatą zobowiązań? Wiele razy składałeś wnioski o pożyczki i zawsze otrzymywałeś odpowiedź negatywną? Prawdopodobnie liczba punktów widniejąca przy Twoim nazwisku jest bardzo niska. Nie oznacza to, że nie masz szansy na dodatkowe pieniądze, których potrzebujesz – możesz zaciągnąć pożyczkę prywatną. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/pozyczki-prywatne-od-reki/.

Pożyczka od prywatnego inwestora pod zastaw, np. nieruchomości, to rozwiązanie w sytuacji, gdy nie masz szansy otrzymać pieniędzy z banku lub firmy pożyczkowej. Aby jednak pożyczka była dla Ciebie korzystna, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu warunków, na jakich zostanie ona przyznana.

REKLAMA