Ciepła woda w domu na wsi: jak podgrzewać wodę?

Mieszkańcy miast często nie mają nawet świadomości, skąd bierze się ciepła woda w ich kranach. Traktują to jak oczywistość. Po przeprowadzce na wieś wiele osób mierzy się z pytaniem: jaki podgrzewacz do wody wybrać, by było to wydajne i niedrogie?

Elektryczne podgrzewacze do wody

Długo popularny był podgrzewacz do wody pojemnościowy. W domu dużej rodziny faktycznie dobrze się sprawdza. Nigdy nie brakuje dzięki niemu wody na kąpiel czy do prania. Ich popularność wiązała się z faktem, że wcześniej w wielu domach wodę trzeba było grzać za każdym razem w garnku na piecu, więc nieograniczony dostęp do ciepłej był z tej perspektywy luksusem. Dziś wiemy, że wiążą się z tym również nieco większe rachunki za energię, więc osoby żyjące samotnie często zamieniają je na podgrzewacze do wody przepływowe. Woda grzeje się w nich dopiero, gdy podnosimy słuchawkę prysznica, by np. umyć włosy. Strumień wody nie jest zbyt duży, ale jeśli dom wykorzystywany jest rzadko lub tylko przez jedną osobę, to może wystarczyć.

Podgrzewacze do wody eko

Dość drogie są na tle tych urządzeń pompy ciepła, choć tu oszczędność przychodzi z czasem, bo to tania, ekologiczna technologia. Działają one na zasadzie parowania, sprężania i rozprężania wody, dzięki czemu energia dostarczona do pompy jest wykorzystywana wielokrotnie i daje więcej ciepłej wody.

ciepla-woda-w-domu-na-wsi-jak-podgrzewac-wode-2.jpg

Cenę każdego rodzaju podgrzewacza do wody możesz porównać na castorama.pl, gdzie znajdziesz też inne akcesoria pomocne przy tanim pozyskiwaniu w domu ciepłej wody. Należą do nich np. wymienniki c.w.u. To bojlery, które pozwalają zbudować system rozprowadzania ciepłej wody po mieszkaniu. Dzięki temu po odkręcenia kurka nie trzeba czekać na ciepło, marnując przy tym każdorazowo kilka litrów wody zimnej.

Co poza podgrzewaczem do wody

Można też zamontować baterie łazienkowe lub systemy na fotokomórkę, które albo ograniczają zużycie ciepłej wody tnąc koszty, albo pozwalają na jej ogrzanie tylko do pewnej temperatury. To może niezbyt wygodne, ale w domu z dziećmi, które niechętnie stosują się do zakazu marnowania ciepłej wody, może być niezbędne. Aby podgrzewać wodę bez zbędnych kosztów, można też zamontować ogrzewanie gazowe. Wystarczy zamontować gazowy rodzaj podgrzewacza do wody.

ciepla-woda-w-domu-na-wsi-jak-podgrzewac-wode-3.jpg

O ile oczywiście w domu jest taka instalacja. Wymaga to też zamontowania specjalnych wywietrzników, a najlepiej również czujników, które zapobiegną wyciekom gazu. Gazowe podgrzewanie wody jest tańsze, niż to elektryczne. Jest to dość niebezpieczne rozwiązanie, jeśli dom jest rzadko użytkowany, bo stan instalacji i przewodów gazowych trzeba stale kontrolować.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments