W okresach wiosennych oraz wczesnoletnich, kiedy zapomnimy o długich i zimnych wieczorach, kosztem przyjemnych chwil na świeżym powietrzu nadejdą coroczne rozterki. Altana do odmalowania, płot do renowacji, psia buda, która woła o pomstę do nieba lub własnej roboty, wymarzona huśtawka dla dziecka lub wnuczka – pomysły na prace w ogrodzie mnożą się jak grzyby po deszczu. Żeby jednak podejść do tematu kompleksowo same chęci nie wystarczą. Musimy zrobić przegląd dostępnych narzędzi, aby najlepiej możliwie przygotować się do pracy!
Czego nie może nam zabraknąć do prac w ogrodzie
Narzędzia ogrodowe muszą spełniać kilka podstawowych cech. Przede wszystkim muszą być trwałe – nie jest sztuką kupić sprzęt, który nie będzie potrafił wytrzymać zmiennych warunków atmosferycznych i częstą, długotrwałą eksploatacje. Narzędzia muszą być także wygodne i poręczne. Pracując w ogrodzie przyjmujemy często pozycje niewygodne, lub wykonujemy pracę w jednej pozycji przez długi czas. Dobrze dobrane narzędzia muszą zatem poprawiać komfort pracy, a nie dodatkowo ją utrudniać.
Podstawowymi narzędziami w każdym ogrodzie są oczywiście łopaty, grabie i konewki. Przyda się także sekator, piła oraz różnych rozmiarów norzyce do cięcia siatki. Do wkrętów w drewnie przyda się komplet kluczy (warto zainwestować w gotową, dobrze wyposażoną skrzynię na narzędzia). W pracach remontowych nieoceniona wydaje się być najprostsza taczka do przewożenia gruzu, odpadów zielonych i gabarytów. Z narzędzi bardziej zaawansowanych polecamy piłę tarczową – może okazać się niezbędna do szybkiego i precyzyjnego docinania różnych materiałów.
Fot. Praktyczne gwoździarki z centrumgwozdzi.pl
Warto zainwestować w gwoździarkę
Narzędziem, któremu chcielibyśmy poświęcić nieco więcej uwagi w aspekcie prac ogrodowych jest gwoździarka. Mimo swojej powszechności nie wszyscy znają jej formę i zastosowanie. A szkoda, gdyż w pracach remontowych trudno o narzędzie bardziej przyspieszające i ułatwiające żmudną robotę.
Gwoździarka jest narzędziem do automatycznego wbijania gwoździ – jest zatem narzędziem do pracy w drewnie. Fachowcy cenią sobie gwoździarki z dwóch zasadniczych względów. Po pierwsze proces seryjnego wbijania gwoździ jest wielokrotnie szybszy niż w przypadku konwencjonalnego młotka. Jako drugi argument podaje się precyzję pracy gwoździarki. Wbijanie gwoździ różnego rodzaju przy jej udziale gwarantuje powtarzalność, nawet gdy wbijamy je pod kątem.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje gwoździarek. Mobilne gwoździarki zasilane są za pośrednictwem akumulatora lub gazu. Stałe gwoździarki pracują natomiast zasilane pneumatycznie. Do prac ogrodowych zdecydowanie polecamy te pierwsze. Wymienne akumulatory zapewniają bezprzewodową pracę przez wiele godzin bez potrzeby ich doładowywania, a same gwoździarki w tej wersji mają bardziej kompaktową budowę i lepiej nadają się do drobnych prac remontowych. Gwoździarki gazowe działają analogicznie do akumulatorowych, z tą różnicą, że za wbicie gwoździa odpowiada uwolnienie oraz zapłon gazu typu propan-butan. W tym przypadku należy przygotować się do pracy zaopatrując się w większą ilość zbiorników z gazem, aby nie zabrakło zasilania w trakcie renowacji ogrodu.
Artykuł przygotowano dzięki specjalistom ze sklepu CentrumGwozdzi.pl – Gwoździarki pneumatyczne oraz akumulatorowe