Każdy system certyfikowany powinien być regularnie kontrolowany, aby działał sprawnie. Dzięki weryfikacji, czy wszystkie zasady są prawidłowo wdrożone i przestrzegane organizacja trzyma odpowiedni poziom. Dodatkowym atutem jest szybkie identyfikowanie obszarów wymagających poprawy, co znacznie ułatwia i przyspiesza rozwój firmy.
W przedsiębiorstwach, które prowadzą działalność związaną z produkcją i dystrybucją żywności najważniejszym systemem certyfikowanym jest HACCP. Stosowanie zasad Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. W tym artykule zostanie opisane, jak należy przygotowywać i przeprowadzać audyt wewnętrzny tego systemu.
Planowanie audytu HACCP
Planowaniem i przeprowadzaniem audytu wewnętrznego w firmie zajmuje się odpowiednio przeszkolony audytor HACCP. (http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/h02-audytor-wewnetrzny-haccp/ ). Prace kontrolne powinny zostać zaplanowane i rozpisane na dłuższy okres czasu, np. cały rok. Harmonogram dla wybranego okresu powinien zawierać poszczególne etapy, które będą składały się na całkowity przegląd systemu. Złożoność programu zależy przede wszystkim od wielkości organizacji, profilu działalności, czy stopnia skomplikowania procesów. Planując audyt trzeba też wziąć pod uwagę zasoby personalne, czasowe i finansowe przedsiębiorstwa. Każdy etap audytu powinien mieć wyraźnie określony zakres, cel oraz kryteria. Warto pamiętać, że zakres rozpatrujemy tutaj nie tylko jako fizyczny obszar, ale też wykaz procesów, które będą kontrolowane oraz ramy czasowe. Natomiast kryteriami audytu są wszelkie dokumenty, które będą stanowić punkt odniesienia w trakcie audytu. Może to być np. opis polityki firmy, procedury, czy wymagania wynikające z zasad systemu. Podczas kontroli audytor będzie oceniał, czy działalność przedsiębiorstwa jest zgodna z tymi wytycznymi, czy też nie.
Metody przeprowadzania audytu
Funkcjonowanie systemu HACCP można zweryfikować przy użyciu różnych metod. Przede wszystkim należy zrobić przegląd dokumentacji systemowej. Konieczna jest też obserwacja stanowisk pracy i zachowań personelu pod kątem zachowania czystości i higieny. Kolejny element to przeprowadzanie wywiadów bezpośrednich, czyli rozmowy z pracownikami. Bardzo ważna jest także analiza losowo wybranej żywności.