Praca w laboratorium akredytowanym wymaga nieustannego rozwijania kompetencji. Zagadnień, które należy przyswoić, jest naprawdę dużo. Zmieniają się również technologia i metody badawcze. Tym samym pracownicy laboratoriów muszą korzystać z kursów. Podpowiadamy, na jakie szkolenia laboratoryjne warto się zdecydować.
Szkolenia laboratoryjne – jak wyglądają?
Jak wspomnieliśmy – pracownicy laboratoriów muszą poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe kompetencje. W tym celu organizowane są profesjonalne szkolenia laboratoryjne (ofertę znajdziesz tutaj: https://bnt-sigma.pl/Szkolenia-dla-laboratoriow-badawczych).
Obecnie szkolenia odbywają się w formie online lub prowadzone są w małych grupach i trwają zwykle jeden dzień. Zakres takiego kursu zależy od wybranego tematu. Szkolenia mogą się odbywać dla całego personelu, grupy pracowników laboratorium lub dla jednej osoby, która chce zdobyć wiedzę na dany temat.
Szkolenia dla pracowników laboratoriów pozwalają poszerzyć wiedzę w zakresie wymagań normy ISO 17025 oraz wytycznych, wydanych przez PCA. Jednocześnie kładą duży nacisk na kompetencje techniczne. Co niezwykle istotne – po szkoleniu laboratorium może liczyć na roczne wsparcie, związane z zagadnieniami danego szkolenia.
Szkolenie: szacowanie niepewności pomiaru
Jednym z najczęściej wybieranych szkoleń jest szacowanie niepewności pomiaru (https://bnt-sigma.pl/szkolenie-niepewnosc-pomiaru). Mówiąc w skrócie: szacowanie niepewności pomiaru to przygotowanie jednej zwięzłej informacji, zawierającej dane o ograniczeniach metody badawczej, w tym również wpływie sprzętu i personelu na pomiar. Szkolenie składa się z dwóch części. Wykorzystuje się podczas niego przykłady szacowania niepewności pomiarowej. Kurs pomoże także szukać i weryfikować źródła niepewności, obliczać składniki budżetu niepewności czy wskazywać maksymalną wartość niepewności.
Szkolenie: walidacja metod badawczych
Kolejna propozycja wartościowego kursu dla pracowników laboratorium to walidacja metod badawczych (https://bnt-sigma.pl/Walidacja-metod-badawczych). Walidacja metod badawczych to przedstawienie obiektywnego dowodu, potwierdzającego zasadność walidowanej metody badawczej do danego zastosowania. Przekazywana kursantom wiedza jest zgodna z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 oraz wytycznymi organizacji ICH. Pracownicy laboratoriów uczą się natomiast: jakie są kryteria wyboru metod pomiarowych, jak weryfikować metody badawcze, poznają wzory do wyznaczania cech i parametrów danej metody, zapoznają się z technikami statystycznymi itd.