Zwolnienie z akcyzy za auto – kiedy jest możliwe?

Akcyza za auto to termin nierozerwalnie związany ze sprowadzaniem samochodów z zagranicy. Czy jednak zawsze mamy obowiązek zapłaty tego podatku? Niekoniecznie – istnieją sytuacje, kiedy jesteśmy z niego zwolnieni. Od czego więc zależą wyjątki i jak zostać zwolnionym z akcyzy od importowanego samochodu?

Czym jest akcyza za samochód i kiedy trzeba ją opłacić?

Akcyza za samochód to specjalny podatek (info: http://www.akcyza.com.pl) , który opłaca osoba kupująca i sprowadzająca do kraju pojazd z zagranicy. Niezależnie, czy jest to import z USA, czy z krajów Unii Europejskiej, takich jak Niemcy czy Szwajcaria – wprowadzenie auta do naszego państwa wymaga uiszczenia tej specjalnej opłaty.

Brak rozliczenia się z akcyzy za auto wiąże się z karami pieniężnymi, nie można też w takim przypadku zarejestrować samochodu w Polsce.

Akcyzę od samochodu można zapłacić po złożeniu specjalnej deklaracji AKC-U/S, w której wypełnia się dane podatnika, specyfikacje techniczne zakupionego pojazdu oraz obliczony podatek akcyzowy. Deklarację należy złożyć naczelnikowi urzędu celno-skarbowego w swoim rejonie. Dopiero wtedy można dokonać wpłaty oraz odebrać odpowiednie zaświadczenia, które umożliwią rejestrację pojazdu w kraju.

W jakich sytuacjach można zostać zwolnionym z akcyzy za auto?

Istnieją wyjątkowe sytuacje, w których osoba sprowadzająca samochód do kraju nie musi opłacać akcyzy. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy nie mamy do czynienia z typowym scenariuszem importu aut, czyli gdy stały mieszkaniec Polski kupuje pojazd za granicą i chce zarejestrować go w kraju. Do okoliczności zwalniających z akcyzy za samochód osobowy należą sytuacje:

– gdy pojazd jest wprowadzany do kraju przez mieszkańca innego państwa członkowskiego, który sprowadza się do Polski na stałe,

– gdy pojazd jest wprowadzany do kraju przez osobę fizyczną z innego państwa, sprowadzającą się do Polski na stałe ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem naszego kraju,

– gdy pojazd jest wprowadzany do kraju przez mieszkańca Polski, który przebywał czasowo na terenie innego kraju członkowskiego,

– gdy pojazd jest dziedziczony przez mieszkańca Polski na terenie innego państwa członkowskiego.

We wszystkich tych przypadkach pojazd został nabyty w innym kraju i przetransportowany do Polski, jednak jego właściciele nie muszą płacić akcyzy za samochód. Mogą zarejestrować pojazd bez uiszczania tego podatku.

Firma specjalizująca się w akcyzach za samochód w Warszawie – zdecyduj się na profesjonalną pomoc

Akcyza za samochód, niezależnie od okoliczności, wiąże się z licznymi formalnościami, których trzeba dopełnić zgodnie z przepisami polskiego prawa. Również w przypadku zwolnienia od opłat dotyczących tego podatku należy przedstawić odpowiednie dokumenty, które umożliwią rejestrację i korzystanie z samochodu bez akcyzy. Formalności związane z uniknięciem akcyzy za samochód są zależne od sytuacji, które umożliwiają zwolnienie od opłat podatkowych tego typu, dlatego jest tu konieczna dobra znajomość przepisów.

Warto skorzystać z profesjonalnej firmy, która zajmuje się tematyką akcyz od samochodów w Warszawie lub innym mieście – doświadczeni specjaliści doskonale znają wszystkie przepisy, regulujące ten podatek, dzięki czemu mogą pomóc zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty oraz doradzić w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments