Wiele osób posiadających oszczędności, zastanawia się jak pomnożyć zebrany kapitał. Najlepszym sposobem na to jest inwestycja. Nie każdy jednak lubi ryzyko, a przede wszystkim nie posiada wiedzy potrzebnej do inwestowania na giełdzie. Na szczęście banki posiadają w swojej ofercie produkty takie jak lokaty bankowe, które pozwalają na powiększenie swoich oszczędności, bez ponoszenia ryzyka inwestycyjnego.
Czym są lokaty bankowe?
Lokata bankowa to swego rodzaju umowa, na mocy której klient wpłaca do banku pewną sumę pieniędzy na określony czas i procent, a następnie odbiera swoje oszczędności powiększone o uzbierane odsetki po upływie ustalonego terminu. Lokatę można traktować, jako pożyczkę dla banku, ponieważ ma on prawo w okresie trwania depozytu korzystać ze zdeponowanych pieniędzy.
Lokaty są jednym z najbezpieczniejszych sposobów inwestycji swoich pieniędzy. Dzieje się tak za sprawą Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który nawet w przypadku upadku banku gwarantuje zwrot oszczędności wraz z naliczonymi odsetkami. Należy jednak pamiętać, aby nie deponować, zbyt dużych kwot, ponieważ zwracany kapitał nie może przekroczyć równowartości 100 tys. euro.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania lokaty ?
Wybierając lokatę należy zwrócić uwagę przede wszystkim na oprocentowanie – np. sprawdzając porównanie ofert na polskabankowosc.com.pl. Oczywiście najlepiej, żeby było ono jak najwyższe. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj wybranego oprocentowania. Może być ono stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe nie zmienia się podczas całego okresu depozytu, dzięki temu wysokość odsetek można obliczyć już w momencie podpisania umowy. Inaczej jest w przypadku oprocentowania zmiennego na które wpływają między innymi takie czynniki jak wysokość stóp procentowych NBP oraz stawki lokat międzybankowych WIBOR.
Oprocentowanie to jednak nie jedyny czynnik wpływający zysk z lokaty. Dużo zależy również od częstotliwości kapitalizacji odsetek, czyli od tego jak często odsetki będą dopisywane do uzbieranego kapitału. Im częściej się ona odbywa, tym wyższy zysk.
Kolejnym ważnym aspektem jest to, na ile chcemy zdeponować nasze oszczędności. Należy liczyć się z tym, że decyzja o lokacie wiąże się z zamrożeniem naszego kapitału na określony w umowie czas. Zerwanie umowy przed czasem oznacza utratę zebranych do tej pory odsetek. Lepiej więc dobrze przemyśleć to, czy pieniądze nie będą nam potrzebne w najbliższym czasie, ponieważ wcześniejsze zakończenie depozytu, to tylko strata czasu.