Praca ludzkich rąk coraz częściej zostaje zastąpiona innowacyjną technologią, sprzętami, które wykonują zadania automatycznie. Okazuje się jednak, że niektórych zawodów nie da się tak łatwo odrzucić, a rzemieślnictwo i rękodzieło wciąż jest znacznie bardziej doceniane, aniżeli masowa produkcja. Smuci zaś fakt, że wiele z nich jest już na wymarciu.
Introligator
Ręczne oprawianie książek i zdobienie okładek, to praca niezwykle mozolna, ale i ciesząca się niezwykle dużym uznaniem. Fakt, że dzisiaj wydawnictwa korzystają z nowoczesnych maszyn drukarskich, natomiast zakład introligatorski wciąż można znaleźć w każdym większym mieście. Co więcej, zawód tego rodzaju może stać się prawdziwą pasją, a umiejętność oprawiania książek można zmienić we własny, doskonale prosperujący biznes. Nie bez powodu na rynku znaleźć można coraz więcej warsztatów, podczas których wszyscy chętni uczą się introligatorskiej sztuki rzemieślniczej.
Garncarz
Sztuka tworzenia naczyń może być rzeczywiście ogromnym wyrazem artystycznym. Chociaż kubki, talerze czy misy kupimy bez problemu w sieciówkach, to jednak ręczna ceramika jest doceniana najbardziej. Co ważne, artystyczne dzieła wykonane samodzielnie, są niepowtarzalne i mogą stanowić świetny element dekoracyjny każdego wnętrza. Kursy rzemieślnicze Feblik są zaś przykładem tego, że lepienie z gliny wciąż cieszy się ogromną popularnością, a na warsztaty wciąż jest masa chętnych.
Należy też podkreślić, że zajęcia z lepienia z gliny odprężają, uspokajają, relaksują, mają działanie iście terapeutyczne, mogą więc być idealną odskocznią od natłoku codziennych zajęć, a jednocześnie efekt finalny uczęszczania na takie warsztaty jest po prostu zachwycający.
Tkacz
Tworzenie tkanin to nie tylko praca rzemieślnicza, ale również artystyczny wyraz i narzucanie nowych trendów mody. Dzisiaj tkactwo dotyczy raczej niewielkich elementów ozdobnych, nie tylko garderoby, ale i różnorodnych motywów w ramach wyposażenia i dekorowania wnętrz. Trzeba jednak przyznać, że tkactwo traktowane jest dzisiaj jako przyjemne hobby, zaś pracę fizyczną tego rodzaju skutecznie zastąpiły innowacyjne urządzenia.
Dlaczego ciekawe zawody giną?
Zastanawiające jest to, że profesje, które jeszcze do niedawna cieszyły się tak ogromną renomą, dzisiaj odchodzą do lamusa, ewentualnie stają się zajęciem wykonywanym nie dla zarobku, ale wedle indywidualnych zainteresowań czy w celu realizowania pasji. Wszystko przez wciąż wzrastające potrzeby społeczeństwa, ogromnych rozmiarów konsumpcjonizm oraz oczywiście nowoczesną technologię, przez którą pracę fizyczną zastępują maszyny. Z punktu widzenia przedsiębiorcy zastosowanie urządzeń zmniejsza koszty produkcyjne i zwiększa wydajność pracy, natomiast nie ma wątpliwości, że tym sposobem “zabija się” artystyczny, wyjątkowy i niepowtarzalny aspekt wyrobów. Cieszy jedynie fakt, że wciąż organizowane są warsztaty rzemieślnicze, dzięki którym wciąż pamięta się o zawodach i tradycjach, które tak niedawno spotykały się z uznaniem i prestiżem.