Zakup czy wynajem mieszkania? Przegląd wad i zalet

Możliwość wzięcia kredytu hipotecznego nawet na 30 lat może być kusząca dla wielu Polaków, w tym również młodego pokolenia. Nie zawsze jednak zakup mieszkania okazuje się najlepszą finansową decyzją. Kiedy warto zdecydować się na kupno, a kiedy na wynajem nieruchomości?

Spośród obywateli państw Europy Zachodniej i Środkowej Polacy znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o kupowanie mieszkań. Opcja wynajmu długoterminowego nie jest w Polsce tak bardzo popularna, a własne mieszkanie pragnie mieć prawdopodobnie każdy.

Kiedy zdecydować się na kupno mieszkania?

Posiadanie własnych „czterech kątów” ma niewątpliwe plusy. Jednym z nich jest brak kontrolującego właściciela mieszkania, co daje nieoceniony komfort. Z drugiej strony zakup mieszkania również ma swoje wady. W każdym przypadku przed podjęciem decyzji warto porównać korzyści różnych opcji, co skutecznie można zrobić np. w portalu ikalkulator.

Z badań wynika, że dla ponad połowy Polaków sytuacja, w której posiada się mieszkanie na własność ze spłaconym już całkowicie kredytem hipotecznym, oznacza osiągnięcie sukcesu finansowego w życiu. Chociaż pojęcie sukcesu jest, rzecz jasna, relatywne, to statystyka ta wyraźnie informuje o tym, że spłata kredytu hipotecznego wcale nie jest taka łatwa, jak może się wydawać.

Z powyższego powodu na zakup mieszkania na kredyt powinny zdecydować się osoby o bardziej ustabilizowanym życiu zawodowym. Pracując przez wiele lat w firmie, w której posiada się dobrą i względnie niezagrożoną pozycję, lub prowadząc działalność gospodarczą, która stabilnie się rozwija i generuje dochody, warto rozważyć wzięcie kredytu na mieszkanie.

Własne mieszkanie jest dobrym pomysłem dla małżeństw z dziećmi. Z jednej strony wynika to z potrzeby bezpieczeństwa, z drugiej ważny jest komfort i gwarancja braku pretensji ze strony właściciela wynajmującego mieszkanie w przypadku jakichś drobnych uszkodzeń spowodowanych przez dzieci. Tyczy się to także osób uwielbiających zwierzęta – wielu wynajmujących nie życzy sobie lokatorów ze zwierzętami.

Dla kogo wynajem mieszkania jest lepszym rozwiązaniem?

Wynajem mieszkania wbrew pozorom jest opcją, która również odznacza się pewnym bezpieczeństwem, choć innego rodzaju. Komfort w tym wypadku polega na tym, że w razie większego niepowodzenia w życiu zawodowym wynajmowane mieszkanie zawsze można zmienić na tańsze i mniejsze, znacznie zmniejszając tym samym miesięczne opłaty.

Często poleca się również wynajem osobom młodym. W trakcie wynajmowania mieszkania albo pokoju dzięki niższym miesięcznym opłatom można regularnie oszczędzać, tak aby w przyszłości uzyskać kredyt hipoteczny na bardziej preferencyjnych warunkach dzięki posiadaniu wyższego wkładu własnego.

Osoby, które często podróżują, nie posiadają rodziny lub których miejsce pracy jest zmienne, także stawiają na wynajem mieszkania, a nie zakup. Współcześnie mobilność staje się coraz ważniejszym czynnikiem, który często decyduje o kluczowym rozwoju kariery. Wynajem mieszkania staje się w takiej sytuacji o tyle komfortowy, że dane lokum zawsze można łatwiej zmienić, gdy zajdzie taka potrzeba, trudno natomiast wyobrazić sobie sytuację, w której sprzedawałoby się jedno mieszkanie i kupowałoby drugie, w innym mieście.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments