Słabe ciśnienie wody w domowej instalacji może znacznie utrudniać codzienne korzystanie z umywalki, prysznica czy wanny. Problem ten może być wynikiem usterki, jednak czasem jego przyczyna leży zupełnie w innym miejscu. Jak stwierdzić, co jest powodem niskiego ciśnienia wody i jak je poprawić?
Zgodnie z zapisami prawa, ciśnienie wody w instalacji wodociągowej powinno wynosić 5-6 barów, niemniej do codziennego użytku wystarczające będą również 4 bary. By zmierzyć ciśnienie wody w instalacji, potrzebny ci będzie manometr. Jak prawidłowo dokonać pomiaru? Wystarczy, że nałożysz końcówkę urządzenia na kran i odkręcisz wodę.
W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia wody, możesz zamontować specjalne reduktory, które zmniejszą jej zużycie i odciążą instalację. Z kolei za niskie negatywnie wpływa na komfort użytkowania umywalki czy prysznica, dlatego warto wtedy dowiedzieć się, co powoduje słabe ciśnienie wody w kranie i jak je poprawić.
Poszukaj awarii
Bardzo często przyczyną niskiego ciśnienia w instalacji jest wyciek wody. Zlokalizowanie awarii zwykle nie jest kłopotliwe, a jej naprawa powinna przywrócić odpowiednie ciśnienie w rurach. Jeśli jednak instalacja jest w dobrym stanie i żadna rura nie przecieka, słabe ciśnienie wody w kranie może być spowodowane zupełnie czym innym.
Sprawdź zawory i drożność rur
W nowych budynkach i instalacjach przyczyną problemu może być niewłaściwa regulacja zaworów, które nie zostały do końca dokręcone. W takiej sytuacji ich prawidłowe ustawienie powinno zlikwidować problem. Niskie ciśnienie wody może być efektem rdzewienia złączek, zanieczyszczenia filtrów oraz zapchania sitek na bateriach. Warto zatem sprawdzić ich stan, a w razie potrzeby dokładnie je wyczyścić.
W niektórych przypadkach słabe ciśnienie może być także spowodowane niedrożnością rur, które pokryte są kamieniem. To dość powszechna przyczyna tego problemu szczególnie w wieloletnich instalacjach. Niekiedy zdarza się też, że rury zostały źle zgrzane, co prowadzi do zmniejszenia ich średnicy. Ostateczna diagnoza powinna zostać postawiona przez hydraulika, który oceni stan instalacji i zleci odpowiednie prace.
A może to wodociągi?
Jeśli żadne z dotychczasowych przypuszczeń nie znalazło potwierdzenia, kłopoty z ciśnieniem warto zgłosić firmie dostarczającej wodę do naszego domu. Niewykluczone, że wodociąg jest uszkodzony na pewnym odcinku, więc żadne podjęte przez nas działania nie przyniosą oczekiwanego efektu. W takiej sytuacji naprawa sieci jest obowiązkiem firmy wodociągowej.
Kiedy warto kupić pompę z hydroforem?
Jeżeli wszystkie powyższe sposoby zawiodą, a sieć wodociągowa jest w dobrym stanie, konieczny może okazać się zakup specjalnej pompy z hydroforem. Pompa zwiększy ciśnienie wody, natomiast hydrofor będzie ją magazynował, dzięki czemu od razu po odkręceniu kranu jej ciśnienie będzie odpowiednio wysokie.