Alergie dotykają w dzisiejszych czasach coraz więcej osób. Przyczynia się do tego najprawdopodobniej współczesny tryb życia oraz zanieczyszczenie środowiska. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że zmagamy się z alergią? Jak przebiega wizyta w poradni alergologicznej? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym zajmuje się alergologia?
Alergologia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem, leczeniem i profilaktyką chorób wywoływanych przez alergeny. Są to substancje, które wywołują reakcję uczuleniową. Wśród alergenów można wymienić: kurz, pyłki, pleśń, roztocze, konserwanty, substancje zapachowe, barwniki, mleko krowie, jaja, orzechy, tworzywa sztuczne, niektóre rodzaje leków, antybiotyki i niestety – wiele innych. Alergolodzy zajmują się leczeniem wielu chorób: astmy alergicznej, kataru siennego, kaszlu alergicznego, pokrzywki, dermografizmu, alergii pokarmowych, alergicznego zapalenia spojówek, alergicznego zapalenia zatok i innych.
Jakie objawy mogą świadczyć o występowaniu alergii?
Objawy, które powinny skłonić do wizyty w poradni alergologicznej to między innymi:
- Wodnisty katar,
- Pieczenie, swędzenie lub łzawienie oczu,
- Przekrwienie spojówek,
- Świąd nosa, skóry, gardła,
- Drapanie w gardle,
- Napady kichania,
- Problemy z oddychaniem.
Powyższe objawy mogą świadczyć o alergii zwłaszcza, gdy występują o konkretnej porze roku. Na alergię pokarmową mogą wskazywać:
- Wysypka,
- Duszności,
- Nudności, wymioty i biegunki po spożyciu określonego produktu spożywczego.
Na czym polegają testy alergiczne?
W celu wykrycia alergii niezbędne jest przeprowadzenie testów, które potwierdzą przypuszczenia lekarza. W poradniach alergologicznych wykonuje się:
- Testy skórne – alergen na określony czas przystawia się do skóry i obserwuje, czy zachodzi reakcja uczuleniowa,
- Testy z krwi – do badania pobiera się krew, którą następnie analizuje się w laboratorium,
- Próby prowokacyjne – polegają na bezpośrednim wystawieniu pacjenta na działanie alergenu i obserwowaniu, czy zachodzi reakcja uczuleniowa.
Jak przygotować się do wizyty u alergologa?
Pierwsza wizyta w poradni alergologicznej, podobnie jak każda inna wizyta u lekarza, zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, do którego należy odpowiednio się przygotować. Na pewno ważne będą informacje na temat stylu życia, występowanie objawów w kontakcie z alergenem i ich charakterystykę i ewentualne choroby. Po zebraniu wywiadu lekarz prawdopodobnie zleci wykonanie testów alergicznych, a na podstawie ich wyników opracuje indywidualny plan leczenia.
Odwiedź Centrum Medyczne iMed24 w Krakowie, gdzie oprócz Reumatologa znajdziesz innych wykwalifikowanych lekarzy specjalistów.