Ultrasonograficzne badanie tarczycy jest najmniej inwazyjnym, a zarazem najprostszym sposobem oceny stanu tego gruczołu.
USG tarczycy to bezpieczne, bezbolesne oraz szybkie badanie. Jego przeprowadzenie pozwala na precyzyjną ocenę zakresu zmian występujących w gruczole, a tym samym umożliwia opracowanie skutecznego planu leczenia. Jakie są najważniejsze wskazania do wykonania USG tarczycy i jak wygląda samo badanie?
Badanie USG tarczycy
Ultrasonograficzne badanie tarczycy jest najmniej inwazyjnym, a zarazem najprostszym sposobem oceny stanu tego gruczołu. Pozwala na określenie zarówno jego kształtu czy rozmiaru, jak i dokładnego położenia czy indywidualnych cech strukturalnych.
Nowoczesne ultrasonografy dają możliwość wykrycia wszelkich torbieli, guzków oraz innych ewentualnych zmian, których rozpoznanie nie jest możliwe podczas tradycyjnego badania. Dotyczy to także nowotworu złośliwego tarczycy, którego wczesna diagnostyka oraz odpowiednie leczenie znacząco zwiększają szansę remisji. W przypadku rozpoznania zmian tarczycy, badania USG powinny być wykonywane przynajmniej co dwa lata.
Wskazania do badania USG tarczycy
USG tarczycy najczęściej zlecane jest przez endokrynologa w przypadku powiększenia obwodu szyi pacjenta. Wskazaniem są także zmiany w obrębie tarczycy, które wykryte zostały podczas badania dotykowego. Badanie ultrasonograficzne wykonuje się w przypadku nieprawidłowego stężenia hormonów tarczycy, świadczącego o nadczynności lub niedoczynności.
Szczególną systematyczność badań powinny zachować osoby, które genetycznie obciążone są rakiem tarczycy oraz pacjenci po radioterapii okolic szyi. USG wykonuje się ponadto w formie kontroli skuteczności leczenia hormonalnego tarczycy.
Przebieg badania USG
USG tarczycy nie wymaga żadnego przygotowania. Jeżeli pacjent przechodził wcześniej badania ultrasonograficzne, hormonalne lub scyntygraficzne tarczycy, powinien zabrać ze sobą ich wyniki. USG tarczycy trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesne.
Po przyjęciu pozycji leżącej, szyja pacjenta smarowana jest specjalnym żelem. Przesuwana po niej głowica USG pozwala na uzyskanie obrazu prezentowanego na monitorze. Wyniki przekazywane są do oceny w formie opisowej, uzupełnionej wydrukiem zdjęć ultrasonograficznych.
Wyniki USG tarczycy
Maksymalna objętość tarczycy u kobiet wynosi 18-20 ml, a u mężczyzn 25 ml. Rozwój wola tarczycy diagnozowany jest w przypadku przekroczenia tej normy. Jeżeli wyniki badania wskazują na jednolite powiększenie tarczycy, mowa o wolu miąższowym.
W przypadku występowania w miąższu guzków, pacjent posiada wole guzkowe. Po rozpoznaniu nieprawidłowości, następstwem USG jest zwykle biopsja tarczycy. Pobrany igłą fragment guzka przesyłany jest do patologa, który poprzez badania laboratoryjne dokonuje rozróżnienia zmian łagodnych i nowotworowych.