Moc ukryta w wodzie, czyli wszystko o diecie wodnej i jej efektach

Każdy rodzaj diety ma swoich zwolenników i przeciwników. Przy wyborze sposobu odżywiania zawsze warto oprzeć się nie tylko na relacjach osób stosujących daną dietę, ale skorzystać z porad specjalistów. Jeżeli chodzi o dietę wodną, opinie ekspertów są na ogół bardzo pozytywne. Daje ona nie tylko bardzo pożądane efekty wizualne w postaci szczupłej sylwetki, ale także wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie.

Dieta wodna – efekty i wskazania

Lekarze i dietetycy stale alarmują, że pijemy zbyt mało płynów. Większość osób sięga po coś do picia, dopiero gdy zacznie odczuwać pragnienie, co jest bardzo alarmujące. Dobrej jakości woda powinna być w stale w zasięgu ręki, tak aby sięgać po nią wielokrotnie w ciągu dnia. Problem niewystarczającego nawodnienia dostrzegli autorzy diety wodnej, która opiera się na piciu dużej ilości wody w określonych porach w ciągu dnia. Kto powinien rozważyć przejście na dietę wodną? Z pewnością są to osoby, które:

  • zauważają u siebie objawy odwodnienia – są to zwłaszcza: częste odczuwanie pragnienia, bóle głowy, spadek elastyczności i suchość skóry, suchość ust, zmęczenie, senność, problemy z koncentracją, ciemny kolor moczu,
  • mają nadwagę lub chcą pozbyć się kilku kilogramów – dieta wodna jest jedną z najskuteczniejszych diet odchudzających i pozwala zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej w szybki i bezpieczny dla organizmu sposób,
  • mają problemy z nadmiernym apetytem – dieta wodna jest mniej uciążliwa od innych diet redukcyjnych, ponieważ intensywne picie wody daje uczucie sytości i hamuje apetyt,
  • poszukują skutecznej metody detoksykacji organizmu – przyjmowanie odpowiedniej ilości wody pozwala pozbyć się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawę odporności oraz kondycji cery.

Wśród najczęściej zauważalnych efektów diety wodnej wymienia się spadek kilogramów oraz poprawę samopoczucia. Warto też podkreślić, że osoby, które decydują się spróbować takiego sposobu odżywiania, wyrabiają w sobie prawidłowe nawyki dotyczące picia wody i dzięki temu chronią organizm przed odwodnieniem.

Dieta wodna – na czym polega?

Większość diet zaleca picie 2-3 litrów płynów dziennie, ale dieta wodna to nie tylko dostarczanie odpowiedniej ilości wody. Równie ważny jest czas picia. Podstawowa zasada jest następująca: Pijemy zawsze, gdy odczuwamy pragnienie. Suchość w gardle jest wyraźnym sygnałem od organizmu, że brakuje mu wody i zawsze należy na niego reagować. Ponadto, należy wypijać około szklankę wody na czczo, około pół godziny przed pierwszym śniadaniem. Warto dodać do niej plasterek cytryny. Wodę pijemy też na godzinę przed każdym kolejnym posiłkiem oraz około 1,5h po jego zakończeniu. Wypełniony wodą żołądek nie domaga się dużych ilości jedzenia, co sprzyja odchudzaniu. Należy także pamiętać, aby wypić szklankę czystej wody tuż przed położeniem się spać, ponieważ właśnie wtedy regeneracja komórek zachodzi najbardziej intensywnie. Jak widać, zasady diety wodnej nie są rygorystyczne i łatwo jest się do nich stosować. Wystarczy odrobina samodyscypliny.

Dieta wodna bez jedzenia – czy to dobry pomysł?

Niektórzy przechodzą na 1-3 dniowe głodówki, podczas których piją jedynie wodę mineralną bądź źródlaną. Jednak takie praktyki nie są wskazane i nie należą do zasad diety wodnej. Całkowita rezygnacja z przyjmowania pokarmów na krótki czas może mieć pozytywne skutki, ale tylko gdy jest przeprowadzana pod kontrolą lekarza. Klasyczna dieta wodna nie wymaga aż tak dużych wyrzeczeń. Co jeść na diecie wodnej? Nie ma dokładnie określonej listy produktów, ale należy wystrzegać się przetworzonej żywności, tłustych mięs, cukru, białego pieczywa, słodzonych napojów i przekąsek, napojów gazowanych. Podstawę diety powinny stanowić chude mięso, nabiał o obniżonej ilości tłuszczu, wędliny, ryby, owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość składników mineralnych, najlepiej sięgnąć po dobrej jakości wodę źródlaną.

Dieta wodna to bezpieczna i skuteczna metoda na szczupłą sylwetkę i zdrowie. Więcej informacji o jej zaletach znajdziesz na stronie Daru Natury.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments