Kto z nas nie marzy o wielkiej podróży po Stanach Zjednoczonych? Odwiedziny w najpotężniejszym kraju świata wymagają ogromnych przygotowań. Przede wszystkim dlatego, że, co oczywiste, odwiedziny te związane są z koniecznością przemieszczenia się na zupełnie inny, oddalony kontynent, na którym panują zauważalnie inne zasady, obyczaje, przepisy prawne. Konieczne jest także kupno wizy, biletów samolotowych. Równie ważny jest zakup ubezpieczenia turystycznego.
Opieka zdrowotna w USA jest bardzo kosztowna i funkcjonuje w zupełnie inny sposób niż polska służba zdrowia. Na co warto zwrócić uwagę, poszukując polisy ubezpieczeniowej przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych?
Polisa ubezpieczeniowa – wyjazd do USA
Przede wszystkim podkreślenia wymaga fakt, że w Stanach Zjednoczonych nie mamy możliwości skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. O ile więc podróżując po Unii Europejskiej możemy mieć pewność, jeżeli jesteśmy posiadaczami EKUZ, że NFZ pokryje koszty leczenia za granicą, o tyle w razie wypadu do Stanów Zjednoczonych trzeba zadbać o inną formę zabezpieczenia na wypadek nagłej choroby czy konieczności skorzystania z usług medycznych.
Bywa tak, że za rutynowy zabieg w USA zapłacić trzeba kwotę wynoszącą na przykład około 30000 dolarów. Jeden dzień spędzony w szpitalu może uszczuplić nasz budżet nawet o 40000 złotych. Kupno polisy ubezpieczeniowej jest więc jak najbardziej opłacalne.
Zanim wykupimy ubezpieczenie USA warto zrobić rozeznanie. Pomocne mogą okazać się portale internetowe, których w sieci nie brakuje. Większość z nich prowadzi łatwe w obsłudze porównywarki ubezpieczeń, na przykład https:/wakacyjnapolisa.pl i dzięki nim bez trudno można zestawić propozycje różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Warto wspomnieć, że nie tylko ubezpieczenie usa na wakacyjnapolisa.pl można znaleźć. Wyszukiwarki internetowe udostępniają bowiem informacje o polisach różnego typu.
Na czym polega korzystanie z internetowych kalkulatorów ubezpieczeń?
Wpisujemy podstawowe dane dotyczące naszej podróży, na przykład jej termin, cel, czas trwania, liczbę osób podróżujących. Wskazujemy podstawowe dane na swój temat i po chwili możemy zapoznać się z przejrzystym i wyczerpującym zestawieniem kilku ofert. Mamy możliwość także dobierania dodatkowych opcji, które przez wzgląd na indywidualną sytuację czy konkretne preferencje, mogą okazać się bardzo przydatne. Poszukiwanie ofert za pośrednictwem Internetu to znacząca oszczędność czasu.
Ważne jest to, by zwracać uwagę na limity na leczenie ambulatoryjne, bowiem niektóre firmy ubezpieczeniowe takowe przewidują. Chodzi o to, że jeśli koszt leczenia będzie wyższy niż przewidywany limit, obowiązek pokrycia różnicy spadnie na nas. Wypada wspomnieć, że pod pojęciem leczenie ambulatoryjne rozumieć należy po prostu leczenie, zabiegi, badania różnego typu, pobyt w szpitalu, konsultacje medyczne, szczepienia czy wizyty domowe.
Zakres ubezpieczenia do USA
Polisa ubezpieczeniowa nabyta przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych powinna uwzględniać ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW, assistance oraz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Pamiętajmy o tym, by w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego suma ubezpieczenia była jak najwyższa. O dodatkowej zwyżce w ramach tej polisy powinny na poważnie pomyśleć osoby, które cierpią na chorobę przewlekłą. NNW okazuje się bardzo pomocne i przydatne, gdy za granicą przytrafi się nam nieszczęśliwy wypadek. Często w jego wyniku musimy na pewien czas zrezygnować z pracy, poddać się rehabilitacji.
Z kolei wykupując assistance, warto kierować się zasadą, że jego suma nie powinna być niższa niż ta, którą przewidziano w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia. Assistance uwzględnia między innymi wsparcie tłumacza, pomoc prawnika, pomocną infolinię czy opiekę nad dzieckiem. Wreszcie, jeżeli to my wyrządzimy krzywdę komuś, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, jego ewentualne finansowe roszczenia zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.