Świadomość zdrowego stylu życia znacząco wzrosła w ostatnich latach. Poza zbilansowaną dietą coraz większą wagę przykłada się do optymalnego nawodnienia. Nie każdy jednak wie, że nie wystarczy wypijać dziennie 2 litrów jakiegokolwiek płynu.
Kawa, herbata czy słodkie napoje z pewnością nie wystarczą, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na minerały i mikroelementy. To jednak niejedyny powód, dla którego warto sięgać po dobrej jakości wodę do picia. Czym różni się woda mineralna od źródlanej?
Regularne picie wody – dlaczego ma znaczenie dla zdrowia?
Najważniejszą funkcją wody jest eliminowanie z organizmu człowieka toksyn i innych niekorzystnych dla niego substancji. To jednocześnie bogate źródło składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów.
Regularne picie wody sprzyja również kondycji skóry, nawilżając i ujędrniając ją od środka. Często daje o wiele lepsze efekty niż kosztowne kremy przeciwzmarszczkowe!
Systematyczne uzupełnianie poziomu wody w organizmie wspiera niemal wszystkie jego funkcje. Zastanawiasz się teraz, która woda korzystniej wpłynie na Twoją kondycję – woda mineralna, a może źródlana? Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, ale także okoliczności.
Woda źródlana – najlepszy wybór na co dzień
Podstawowa różnica między wodą źródlaną a mineralną leży w zawartości składników mineralnych. Okazuje się bowiem, że nie każda z nich nadaje się do nieograniczonego spożywania na co dzień.
Co to jest woda źródlana? Zawiera ona maksymalnie 500 mg/l składników mineralnych. Wydobywa się ją poprzez naturalne lub specjalnie wywiercone w ziemi otwory. Łatwo ją poznać po łagodnym smaku i braku zapachu.
Wodę źródlaną można spożywać bez żadnych ograniczeń – również do parzenia herbaty, kawy lub przygotowywania potraw. Wszystko ze względu na jej neutralny smak.
Jeśli zastanawiasz się, co zawiera woda źródlana, skład nie jest tak złożony jak w przypadku wody mineralnej. Najczęściej obejmuje:
- wodorowęglany wapnia i magnezu,
- chlorki,
- siarczany,
- sód.
Zawartość składników mineralnych w wodzie źródlanej pozostaje jednak na znacznie niższym poziomie niż w wodzie mineralnej. Nie ma zatem ryzyka ich przedawkowania przy codziennym wypijaniu zalecanych dwóch litrów, zwłaszcza w przypadku osób wrażliwych na tego typu substancje.
Kto powinien pić wodę źródlaną?
Woda źródlana, jak np. „Żywiec Perła” od AquaVita (wodaaquavita.pl), doskonale nadaje się dla dzieci, kobiet w ciąży czy osób starszych o ograniczonej aktywności fizycznej. Niska zawartość minerałów w wodzie pitnej sprawdza się w przypadku chorób serca, nerek czy przy nadciśnieniu tętniczym.
Woda mineralna czy źródlana? Ta ostatnia często jest wybierana także ze względu na smak. Osoby, które preferują wodę delikatną, bez żadnego posmaku, najczęściej sięgają właśnie po wersję niskozmineralizowaną.
Składniki wody mineralnej – kiedy warto na nie postawić?
Woda źródlana a mineralna – czym dokładnie się różnią? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą wybrać odpowiedni typ napoju dla siebie. Prosty podział mówi o tym, że skład wody mineralnej jest znacznie bogatszy w minerały niż konkurentki.
Ich zawartość przekracza 500 mg/l (do ok. 1000 mg/l – powyżej tej granicy znajdują się już wody lecznicze). Z tego względu woda mineralna odznacza się większą twardością i intensywnością smaku.
Co to są wody mineralne? Do tej grupy można zaliczyć wody o bardzo różnorodnym składzie, jeśli chodzi o proporcje. Znajdują się w nich:
- żelazo,
- magnez,
- sód,
- wapń.
Te pierwiastki mają kluczowe znaczenie dla właściwego funkcjonowania układu:
- immunologicznego,
- trawiennego,
- mięśniowego,
Nie należy jednak przesadzać z ich stężeniem! Nadmiar tych mikroelementów może przynieść odwrotny skutek dla zdrowia.
Dla kogo woda mineralna jest najlepsza?
Ze względu na zwiększoną ilość minerałów zaleca się ją:
- osobom cierpiącym na osteoporozę,
- osobom często przebywającym w wysokich temperaturach,
- kobietom w ciąży, u których występuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki mineralne,
- sportowcom,
- osobom zmagającym się z zaburzeniami układu trawienia.
Czym różni się woda źródlana od mineralnej i którą wybrać, aby zapewnić swoim bliskim to, co najlepsze? Każda z nich korzystnie wpływa na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ważne jednak, aby pamiętać o umiarze i szczególnych uwarunkowaniach, które mogą decydować o tym, że jedna z nich będzie bardziej wskazana.
Mowa tu o rozmaitych schorzeniach, trybie życia, wrażliwości na poszczególne składniki czy zaburzeniach niektórych funkcji fizjologicznych. Jedno nie ulega wątpliwości – wodę należy traktować jako podstawowy i niezbędny produkt w codziennej diecie.