Wiele osób zastanawia się nad koniecznością przeprowadzenia niektórych badań specjalistycznych. Zazwyczaj wybierają się na nie dopiero wtedy, gdy zaczną odczuwać jakieś nieprzyjemne dolegliwości związane z daną funkcją życiową. Nie inaczej jest w przypadku badania wzroku – czy warto robić badania kontrolne oraz kiedy wybrać się na taką wizytę – dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Kiedy na badanie wzroku?
Badanie wzroku zazwyczaj wykonujemy wtedy, gdy zaczynamy już odczuwać pierwsze niepokojące symptomy. Można do nich zaliczyć:
• ból oka,
• pogorszenie widzenia,
• rozmazany obraz,
• nadmierne łzawienie,
• pieczenie oka,
• problemy z ostrością widzenia,
• częste zaćmienia,
• bóle głowy,
• stany zapalne oka.
Jeżeli są to objawy, które utrzymują się przez dłuższy czas, to badanie wzroku jest konieczne. Inną okazją do odwiedzenia okulisty są badania okresowe – zalecane ze względu na rodzaj wykonywanej pracy czy tuż przed zrobieniem prawa jazdy. Zdarza się również, że na niektóre kierunki studiów należy mieć potwierdzenie, że nasz narząd wzroku działa bez zarzutu.
Jednak najczęściej do badania wzroku zmusza nas praca. Jeżeli wykonujemy zawód, gdzie panują warunki niedobre dla oka, czyli skupianie wzroku na monitorze, unoszenie się pyłków czy praca z kwasami, to dobrze jest co jakiś czas pojawić się u okulisty i sprawdzić stan oka, nawet jeżeli nam nic nie dolega. Jeżeli w naszej rodzinie występowały problemy ze wzrokiem to również powinniśmy częściej się badać. Choroby oczu, jeżeli są wcześnie wykryte, zazwyczaj można wyleczyć, więc profilaktyka jest bardzo wskazana.
Jak wygląda badanie wzroku?
Na początek na pewno będziemy zapytani o to, co nam dolega, czy zauważyliśmy jakieś zmiany w widzeniu oraz jaki prowadzimy tryb życia. Następnym krokiem jest przedstawienie specjalnych tablic, na których będą podane wzory czy też znaki testowe. Naszym zadaniem będzie je odczytać z różnych odległości. Badanie będzie przeprowadzone osobno na prawym jak i lewym oku. Powinniśmy mieć również zbadane, które określi, z jakiej odległości widzimy dobrze. Okulista sprawdzi również stan ogólny gałki ocznej – każe patrzeć w różne strony, podczas gdy on będzie opisywał ruchy czy osadzenie oka. Coraz częściej bada się również ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jest to zabieg przy delikatnym znieczuleniu.
Jaki jest koszt badania wzroku?
Tego typu usługę możemy uzyskać zarówno nieodpłatnie w przychodni okulistycznej na NFZ, jak i w salonie optycznym. Bardzo często zdarza się, że salony oferują bezpłatne badania wzroku, przeprowadzane czy to w ramach kampanii promocyjnej czy stałej usługi. Nierzadko organizowane są też specjalne akcje profilaktyczne – mogą być one przeprowadzane w galeriach handlowych, na festynach czy też jako pojedyncze akcje w centrum miast.
Badanie wzroku to czasami konieczny, ale na szczęście niesprawiający bólu zabieg. Można go wykonać zarówno u okulisty jak i w renomowanym salonie optycznym. Często można również odnaleźć bezpłatne badania wzroku, w ramach akcji specjalnych.