Własny serwer dedykowany czy vps – na co się zdecydować?

Osoby, które na co dzień nie mają styczności z branżą informatyczną, zazwyczaj nie zaprzątają sobie głowy tym, jak to w ogóle cały ten Internet działa. Świadomość tego, iż do tego, aby strona internetowa działała, niezbędne jest miejsce na serwerze, przychodzi przeważnie dopiero wówczas, gdy ktoś chce założyć swoją pierwszą stronę internetową. Czy w każdym przypadku serwery dedykowane to optymalne rozwiązanie?

--- REKLAMA ---
  1. Miejsce na serwerze w przestrzeni wspólnej
  2. Serwery dedykowane – co to takiego?
  3. Serwery dedykowane a VPS

Niezależnie od tego, czy chcesz założyć swoją prywatną stronę internetową, czy ma to być wizytówka firmowa, konieczne będzie wykupienie hostingu. Na rynku nie brakuje atrakcyjnych ofert. Warto porównać ze sobą poszczególne propozycje, gdyż różnią się one od siebie szczegółami. Szybko możesz przekonać się, iż będziesz potrzebować czegoś więcej niż miejsce na serwerze współdzielonym.

Miejsce na serwerze w przestrzeni wspólnej

Na sam początek jest to dosyć dobry wybór. Nie ma co ukrywać, miejsce na serwerze współdzielonym to najtańsza opcja, na którą decydują się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne głównie ze względu na atrakcyjną cenę usługi. Gdy strona jest niewielka i generuje skromny ruch, można zdecydować się na takie posunięcie. Jednak z czasem, gdy działalność internetowa będzie się rozszerzać, nieuniknione stanie się znalezienie wydajniejszego rozwiązania. Może nim być przejście na serwery dedykowane albo VPS.

Serwery dedykowane – co to takiego?

Serwer dedykowany to sprzęt komputerowy, który jest przeznaczony do wyłącznej obsługi przez jedną osobę. Znajdują się na nim dane indywidualne, nie ma sytuacji, w której przestrzeń dyskowa byłaby dzielona pomiędzy różnych klientów. Jeżeli jesteś właścicielem serwera dedykowanego, to Ty sprawujesz nad nim pełną kontrolę. Decydujesz o tym, jaki zainstalować system operacyjny oraz jak go skonfigurować. Jest to idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników, którym zależy na bezpieczeństwie oraz własnej, całkowicie prywatnej przestrzeni do przechowywania istotnych danych. Jakieś minusy? Jedynym problemem może okazać się wysoka cena, jednak trzeba mieć świadomość, iż wysoka jakość swoje kosztuje.

Serwery dedykowane a VPS

Czymś pośrednim pomiędzy miejscem na serwerze współdzielonym, a serwerami dedykowanymi jest VPS. Jest to rozwiązania nieco tańsze niż serwery dedykowane, a jednocześnie bezpieczniejsze od przechowywania danych na serwerze współdzielonym. Jednak jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości usług, a bezpieczeństwo danych jest Twoim absolutnym priorytetem, to nie ma miejsca na półśrodki. W takiej sytuacji to serwery dedykowane będą tym produktem, który w sposób kompleksowy sprosta Twoim oczekiwaniom.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments