Łącze internetu – jak sprawdzić jego szybkość?

Potrzeby użytkowników internetu pod względem szybkości przesyłu danych rosną z roku na rok. Internauci regularnie pobierają filmy o dużych rozdzielczościach, pliki zajmujące kilkadziesiąt gigabajtów i inne ogromne ilości danych. Wszystko to wymaga łączy, które pozwolą przesłać dużą ilość informacji w krótkim czasie. Nie zawsze jednak szybkość odpowiada temu co zaproponował dostawca internetu. Łatwo to można jednak sprawdzić i zweryfikować. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Gdzie można sprawdzić szybkość łącza internetowego?

Warto na początek sprawdzić stronę naszego operatora internetowego. Na oficjalnej witrynie najczęściej można znaleźć przynajmniej wzmiankę o tym, gdzie można przetestować szybkość internetu i stabilność łącza. Niektórzy dostawcy wręcz proponują własne testy, które nie zawsze są w pełni miarodajne.

--- REKLAMA ---

Jest za to mnóstwo witryn internetowych, gdzie można nie tylko szybko sprawdzić szybkość, ale również porównać wynik z innymi osobami posiadającymi internet od tego konkretnej firmy, a nawet wystawić opinię. Niebagatelne znaczenie ma jednak to, że testując nasze łącze za pośrednictwem różnych stron internetowych można stwierdzić to jak przebiega przepływ danych przy serwerach znajdujących się bliżej lub dalej naszej lokalizacji oraz jak duże występują opóźnienia. Inne porady można znaleźć także na https://scroll.morele.net.

Co zrobić, jeśli prędkość internetu powinna być wyższa?

Jeśli stwierdzimy, że prędkość internetu odbiega od tego co przedstawił nam operator, to zanim sięgniemy po słuchawkę telefonu, warto zastanowić się czy problem przypadkiem nie tkwi w naszym komputerze. Najpowszechniejszą przyczyną problemów z internetem oraz ograniczeń na łączu są wirusy oraz ukryte aplikacje działające w tle. Również długo nieaktualizowany system operacyjny oraz niezmienione od nowości oprogramowanie w routerze może być pośrednią przyczyną niskich prędkości.

Należy też liczyć się z faktem, że WiFi to nie idealne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku dużych odległości od routera. Jeśli tylko mamy możliwość to warto połączyć komputer z routerem za pomocą kabla. Jeśli jednak cenimy sobie wygodę używania internetu w sposób bezprzewodowy to warto dokupić dodatkowe anteny, aby zwiększyć nieco jego możliwości. Należy jednak przy tym uważać – router może być na tyle przeciążony wieloma podłączonymi jednocześnie sprzętami, że nie jest w stanie efektywnie działać. To oczywiście w pierwszej kolejności odbija się na niskich prędkościach przesyłu danych przez anteny WiFi. Więcej ciekawostek tego typu na stronie https://scroll.morele.net.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments