Widzowie największych stacji telewizyjnych w naszym kraju od niedawna mogą oglądać programy, które wykorzystują wirtualne studio. Prezenterzy ze studia w Warszawie przechodzą wprost na murawę stadionu na drugim końcu Polski. Wraz z rozwojem omawianej tematyki, dynamicznie zmienia się cała sceneria studia. Te i wiele ciekawych efektów specjalnych tworzone są z wykorzystaniem technologii wirtualnego studia. Czym jest wirtualne studio? Jak można je wykorzystać w komercyjnych produkcjach wideo np. do Internetu?
Czym jest wirtualne studio?
Wirtualne studio telewizyjne to nic innego jak rozszerzona rzeczywistość nakładana na transmitowany obraz. Technologia swój początek ma w transmisjach tylu live streaming. Jako pierwsza stosowana była jako element oprawy wydarzeń e-sportowych publikowanych w sieci. E-sport ze względu na swoją wirtualną specyfikę wymaga równie nierzeczywistej oprawy graficznej. Na obraz wideo nakładano zatem coraz to bardziej ciekawsze projekty wirtualne, które miały za zadanie stworzyć wrażenie, że zawodnicy lub komentatorzy również znajdują się w wirtualnej rzeczywistości znanej z gier. Na potrzeby produkcji telewizyjnej wirtualna rzeczywistość została nieco ujarzmiona, sprowadzona do prostszych form, narzędzi ułatwiających pracę. Finalnie prezenterzy telewizyjni stać mogą w studiu na wielkim zielonym tle (tzw. green screen), a cała oprawa graficzna nakładana jest na tło.
Możliwości wirtualnego studia
Przechodząc do szczegółów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by całe studio programu śniadaniowego zrealizowane było w wirtualnej rzeczywistości. W praktyce prawdziwy jest tylko prezenter i np. fotel na którym siedzi. Cała reszta, wyposażenie i sceneria studia jest wirtualna, nierzeczywista. Z drugiej strony, wirtualne studio wcale nie musi odtwarzać rzeczywistości. Wiele programów wirtualnych wykorzystuje tą technologię by wyświetlać w trakcie programu dynamiczne informacje w formie 3d. Prezenter stać może na białym tle, a obok niego pojawiać się mogą różnego rodzaju grafiki, zdjęcia i treści. Obecna technologia pozwala także na to by treści te dynamicznie reagowały na zachowanie prezentera – mógł je przesunąć, przestawić itd.
Po co nam wirtualne studio?
Rozszerzona rzeczywistość zmniejsza do minimum koszty utrzymania studia telewizyjnego i aranżacji scenerii. W przypadku programów telewizyjnych często potrzebne są przecież kilkusetmetrowe przestrzenie, zabudowane w finezyjny / interesujący sposób, które pozwalają na płynną realizację poszczególnych bloków tematycznych. Nierzadko aranżacje te zmieniane są z odcinka na odcinek. Wszystko to generuje koszty.
Czas pokaże na ile wirtualne studio przyjmie się w oczach widzów. Z całą pewnością daje ono możliwość dowolnego kreowania rzeczywistości. Dzięki temu pozwala na wprowadzanie coraz ciekawszych efektów do statycznych programów i transmisji telewizyjnych. O jakości tej technologii w dużej mierze decyduje jednak pomysł scenarzysty, który odpowiedzialny jest za rozwój poszczególnych transmisji zarówno w sferze treści jak i wizualnej. Konkludując, o tym ile jakości wirtualne studio wniesie do telewizji decyduje tylko wyobraźnia osób odpowiedzialnych za produkcję programów.