Nie każdy wie, czym w rzeczywistości są pamięci masowe i co możemy zaliczyć do ich grona. Okazuje się, że to dosyć szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno dyski twarde, dyski SSD, karty pamięci, ale też napędy CD, CD-ROM czy DVD-ROM (jednak te będą przydatne jedynie do odczytu danych). Korzystanie z pamięci masowej jest nieodłącznym elementem użytkowania komputerów, telefonów czy innych urządzeń, takich jak na przykład aparaty. Jednak kiedy w szczególności okazuje się ona przydatna?
Do czego są nam potrzebne pamięci masowe?
Na samym początku warto wyjaśnić, czym różni się pamięć masowa od tej, którą określa się jako operacyjną. Nasze komputery korzystają nie tylko z danych ulotnych, które zapisywane są właśnie w pamięci operacyjnej. Potrzebna jest nam również pamięć masowa, służąca między innymi do przechowywania tych plików, które posłużą nam dłuższy czas. Tutaj mówimy głównie o dyskach typu SSD oraz HDD.
A czym właściwie są pamięci masowe i co do nich zaliczamy? Tutaj będą to nie tylko wspomniane dyski, ale także dyski zewnętrzne, a do tego wszelkiego rodzaju karty pamięci oraz pendrive’y. Wspomnieć należy też o dyskach sieciowych oraz nośnikach, w których skład wchodzą między innymi czytniki kart SD czy płyty (np. CD lub DVD).
Jakie są rodzaje dysków?
Dysk to jeden z ważniejszych elementów w każdym komputerze, niezależnie czy mówimy o wariancie stacjonarnym, czy może laptopie. Najpopularniejsze rodzaje dysków to oczywiście wspomniany SSD oraz HDD. W komputerach od wielu lat instaluje się właśnie dyski HDD. Niestety, ale bardzo łatwo je uszkodzić, ponieważ szybko reagują na niekorzystne warunkami otoczenia, takie jak wysoka lub niska temperatura, wstrząsy i wibracje.
Jeżeli zależy nam na przechowywaniu takich danych jak na przykład pliki tekstowe czy zdjęcia, to tutaj szczególnie polecany jest dysk SSD. Szukajmy takich modeli, które z łatwością podłączymy do komputera niczym pendrive, a następnie przeniesiemy na nie to, co chcemy zachować na dłużej. Dyski SSD nie mają tak dużych ograniczeń dotyczących ich rozmiarów czy wagi, dlatego możemy znaleźć ich niewielkie modele, których przechowywanie jest bardzo proste!
Przechowywanie pamięci – jak robić to prawidłowo?
Jeżeli chcemy, aby przechowywanie pamięci (takich jak dyski zewnętrzne czy karty) odbywało się prawidłowo, to musimy pamiętać o tym, że często są to bardzo delikatne urządzenia. Ich uszkodzenie może spowodować nieodwracalną utratę plików. Dlatego należy zawsze trzymać je w miejscu suchym, z dala od działania promieni słonecznych, najlepiej poza zasięgiem dzieci. Należy też uważać na uszkodzenia manualne, które mogą wystąpić na przykład podczas upadku pamięci. Najlepiej, aby nie chować dysków na wysokich półkach czy w pudełkach mogących zsunąć się z mebli. Optymalnym wyborem będą na przykład szuflady ze sprzętem elektronicznym.
Jeżeli chodzi o karty, to ciekawym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnych organizerów z przegródkami. W ten sposób nie tylko dbamy o bezpieczeństwo, ale mamy również okazję zadbać o właściwą organizację i porządek.
Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.