Ubezpieczenie samochodu to kwestia, która każdego roku dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Czym jest ubezpieczenie OC samochodu i co obejmuje? Czy ubezpieczenie auta jest obowiązkowe i co warto wiedzieć o ubezpieczeniach obowiązkowych?
Ubezpieczenie samochodu- rodzaje
Ubezpieczenie samochodu, czyli tzw. ubezpieczenie komunikacyjne występuje w kilku rodzajach. Podstawowym rodzajem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Ten rodzaj ubezpieczenia, jak już wspominaliśmy, jest ubezpieczeniem obligatoryjnym. Drugim rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego jest autocasco, czyli w skrócie AC. Jest to forma ubezpieczenia opcjonalnego, dodatkowego. Wiąże się z wyższym kosztem polisy, ale także z szerszym zakresem ochrony. AC obejmuje wszelkie zdarzenia typu pożar, zniszczenie, kradzież samochodu czy szkoda parkingowa. Co więcej, ochrona ta dotyczy również zdarzeń losowych, np. kolizji ze zwierzęciem. Trzecim rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewnia ono finansową pomoc po zdarzeniu, w którym ucierpi zdrowie kierowcy bądź pasażerów pojazdu, a także wsparcie dla rodziny w przypadku śmierci kierowcy. NNW także jest dodatkową opcją. Czwartą formą ubezpieczenia jest ubezpieczenie assistance. Zapewnia ono kierowcy wsparcie w zakresie pomocy serwisowej, naprawy samochodu, holowania czy dostarczenie paliwa. Ta dodatkowa opcja ubezpieczenia przyda się przede wszystkim tym, którzy każdego dnia pokonują wiele kilometrów.
Czy ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Nie ma w zasadzie nawet znaczenia to, czy dana osoba wyjeżdża samochodem na ulicę. Wystarczy tylko, że na jej nazwisko zarejestrowany jest pojazd, a to już rodzi obowiązek corocznego opłacania polisy ubezpieczeniowej OC. Warto tych terminów pilnować, bo już nawet jeden dzień zwłoki powoduje naliczanie ogromnych kar finansowych. Ubezpieczenie pojazdu to bardzo ważna kwestia, której należy dopilnować, aby uniknąć dotkliwej kary.
Co obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?
Ubezpieczenie OC to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Obejmuje rekompensatę za ewentualną szkodę na osobie lub mieniu, powstałą w wyniku wypadku czy kolizji. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie nie jest przypisane do kierowcy, a do samochodu. Dzięki temu nie ma znaczenia, kto w momencie kolizji czy wypadku prowadził pojazd. Rekompensata i tak zostanie wypłacona. O ubezpieczeniu OC musi pamiętać każdy właściciel pojazdu mechanicznego, który porusza się z prędkością wyższą niż 25 km/h. Obejmuje zatem samochody osobowe, ciągniki rolnicze, motorowery czy przyczepy samochodowe. W momencie rejestracji pojazdu automatycznie powstaje obowiązek zawarcia umowy OC. Ostatnim na to momentem jest chwila wprowadzenia pojazdu do ruchu. Polisa ubezpieczeniowa zawierana jest na 12 miesięcy. Po tym czasie można ją przedłużyć bądź zawrzeć umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wysokość szkód, do jakiej odpowiada ubezpieczyciel to tzw. suma gwarancyjna. Nie może być ona niższa niż równowartość 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 1 050 000 euro w przypadku szkód na mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia.
Ubezpieczenie OC samochodu może pokrywać koszty związane z leczeniem medycznym, rehabilitacją, kosztami opieki medycznej, dochodem utraconym w wyniku wypadku oraz innymi kosztami związanymi z obrażeniami ciała osób trzecich, które zostały poszkodowane w wypadku spowodowanym przez ciebie lub twój pojazd. Może również pokrywać koszty naprawy lub zastąpienia mienia osób trzecich, które uległo uszkodzeniu w wyniku wypadku, np. samochody, ogrodzenia, budynki, znaki drogowe, itp. W ramach polisy OC samochodu ubezpieczyciel może pokrywać koszty związane z obroną przed roszczeniami osób trzecich oraz ewentualnymi kosztami związanymi z procesami sądowymi, w tym honorarium prawników i inne opłaty sądowe.
Jak wybrać obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?
Przed wyborem polisy OC zastanów się, jakie są twoje potrzeby ubezpieczeniowe. Czy chcesz jedynie spełnić minimalne wymogi prawne, czy też szukasz dodatkowego pokrycia, na przykład na wypadek własnych szkód lub szkód spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niewystarczająco ubezpieczonych kierowców? Zbierz oferty różnych ubezpieczycieli, porównaj ich warunki, ceny i pokrycie. Upewnij się, że uwzględniasz wszystkie istotne aspekty polisy, takie jak limit pokrycia, koszty składki, warunki roszczeń i ewentualne dodatkowe korzyści. Jeśli jesteś zainteresowany dodatkowym pokryciem, takim jak ubezpieczenie od szkód własnych, kradzieży, uszkodzeń mechanicznych itp., zapytaj ubezpieczyciela o dostępne opcje i ich koszty. Wybierz polisę, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom i budżetowi, jednocześnie zapewniając odpowiednią ochronę na wypadek szkód spowodowanych przez ciebie lub przez innych na twojej polisie. Bardzo przydatnym narzędziem są kalkulatory ubezpieczeń, pozwalające na oszacowanie kosztów polisy, wysokości składki. W większości towarzystw ubezpieczeniowych składkę ubezpieczenia można rozbić na raty podczas podpisywania umowy ubezpieczenia. Więcej informacji na https://tuz.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-oc/.