Ubezpieczenie mebli w praktyce

Bez funkcjonalnych i pięknych mebli trudno wyobrazić sobie wygodne życie w domu lub w mieszkaniu. Nierzadko przeznaczamy na wyposażenie naszych lokali znaczne pieniądze, co sprawia, że meble stają się ważnym elementem majątku. Niestety, w obliczu pożaru czy zalania meble mają niewielką szansę, aby przetrwać, w związku z czym warto rozważyć ich ubezpieczenie od skutków tego typu zdarzeń. Jak to zrobić?

Ubezpieczenie majątkowe

Produktem ubezpieczeniowym, który umożliwia uzyskanie odszkodowania, gdy nasze meble zostaną zniszczone, jest polisa majątkowa. Nim jednak się na nie zdecydujemy, musimy sprawdzić, jaki jest przedmiot umowy. W podstawowych wariantach ubezpieczenie to obejmuje jedynie elementy stałe lokalu, czyli ściany, fundamenty, okna, drzwi, dach i tym podobne. Dopiero rozszerzona wersja obejmuje tak zwane mienie ruchome. Jak łatwo się domyślić, do tej grupy zalicza się meble, ale to nie wszystko. Mieniem ruchomym nazywamy także ubrania, biżuterię, sprzęt RTV, AGD, elektronikę, pozostawioną w lokalu gotówkę oraz przedmioty, które są ściśle zdefiniowane zgodnie z zasadami obowiązującymi u danego ubezpieczyciela. Mogą to być np. zwierzęta domowe, ale już niekoniecznie tropikalne okazy czy np. domowe rośliny. 

--- REKLAMA ---

Wybranie tego wariantu sprawi, że w razie np. pożaru, zalania lub innego zdarzenia (np. dewastacji), które zostało uwzględnione na liście ryzyk, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odszkodowanie. Jego maksymalny wymiar określa suma ubezpieczenia, która jest mniej więcej równa wartości danej nieruchomości oraz elementów ruchomych majątku, który chcemy zabezpieczyć. Warto przy tym pamiętać, iż jeśli posiadamy cenne meble, które mogą być zabytkiem, należy uprzednio potwierdzić ich autentyczność i skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, który je wyceni. 

Czy możliwe jest wykupienie polisy obejmującej tylko meble?

W przypadku właścicieli domów i mieszkań ubezpieczenia samego sprzętu byłoby wyjątkowo niekorzystne. W końcu rzadko dochodzi do sytuacji, kiedy uszkodzeniu ulegają jedynie sprzęty, dlatego firmy raczej nie oferują tego typu rozwiązań. Inaczej jest w przypadku osób, które wynajmują nieruchomość lub są najemcami komunalnymi. Zgodnie z prawem nie mogą oni ubezpieczyć mieszkania, gdyż nie jest ich własnością. Dlatego niektóre towarzystwa proponują polisy na sumę ubezpieczenia, która wyniesie np. 10 czy 20 tysięcy złotych i obejmie nie tylko meble, ale również inne składowe mienia ruchomego. 

Gdzie ubezpieczyć meble? 

Wybór dobrej oferty nie jest łatwy. Na polskim rynku ubezpieczeniowym funkcjonuje co najmniej kilkadziesiąt firm, które oferują tego rodzaju produkt. Dlatego dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli szuka się polisy w Warszawie, jest wizyta w biurze Eurofinance Ubezpieczenia w dzielnicy Ursynów. Pomagamy naszym klientom zdecydować, która polisa majątkowa jest najkorzystniejsza. Korzystamy z propozycji kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu mamy ogromny wybór, a do tego doradzamy nie tylko w sprawach ubezpieczeń majątkowych, ale również komunikacyjnych oraz polis na życie. 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments